Problémás pályázók

Míg az EU tagországaiban tízszázalékos a befejezetlen projektek aránya, Magyarországon eddig a nyertesek csaknem három százaléka mondott le az uniós támogatásról. A győztes vagy nem tudja teljesíteni a támogatási szerződés feltételeit, vagy maga projekt minősége gyenge. Mindehhez a hazai jogszabályi környezet sem éppen a legkedvezőbb.

MNO
2005. 04. 04. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint Magyarországon a projektek tömeges lemorzsolódásáról egyelőre nem lehet beszélni: a több mint 17 ezer pályázó és 6200 nyertes közül mindössze 180-an léptek vissza. A támogatások lemondásának több oka lehet, előfordulhat például, hogy a kedvezményezett nem fordít kellő figyelmet a támogatási és szerződéses feltételek, valamint a pályázatban leírtak pontos betartására. Az is megtörténhet, hogy a nyertes nem tudja teljesíteni a támogatási szerződés feltételeit, vagy maga projekt nem elég jó minőségű. A pályázóknak továbbá a hazai jogszabályi környezet követelményei is komoly nehézséget jelentenek.

Mások a nagyobb önkormányzati fejlesztésekért aggódnak, mégpedig két dolog, a projektmenedzsment és a közbeszerzés miatt. A bonyolult közbeszerzési törvény megfelelő alkalmazásához ugyanis egyelőre hiányzik a szaktudás, a közbeszerzési folyamat elhúzódása pedig oda vezet, hogy a kedvezményezettek akaratlanul is szabálysértőkké válnak, miután képtelenek betartani az uniós előírást, amelynek értelmében a támogatási döntést követően, a beruházás megkezdésétől számított két éven belül fel kell használni a pénzt.

Előfordulhat, hogy a pályázó nem feltétlenül ismeri a helyette megírt pályázat minden részletét és következményét, valamint nem helyez megfelelő hangsúlyt a tervezésre, a fizikai és pénzügyi ütemezésre, a megvalósítás határidőire, ellenőrzésére és nyomon követésére, az érintett partnerek és kedvezményezettek bevonására és a projekt fenntarthatóságára. Szakértők egy csoportja úgy látja, mielőbbi radikális kormányzati beavatkozásra van szükség a projektmegvalósítás biztonsága érdekében, mert különben az EU könnyen visszaveheti a pénzt.

A nyertes pályázók közül egyesek szerint a civil szervezetek a legveszélyeztetettebbek, miután sem tapasztalatuk, sem pénzük nincs projektmenedzsmentre. Utánuk a kistelepülések önkormányzatai, majd a kis állami intézmények, végül a kis- és középvállalkozások következnek a kockázati sorban. A versenyszféra pályázói vannak a legkisebb „veszélyben”: itt várhatóan alig lesz befejezetlen projekt.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.