Szalay-Berzeviczy marad a BÉT elnöke

A korábbi sajtóinformációkkal ellentétben nem látnak okot Szalay-Berzeviczy Attila távozására a Budapesti Értéktőzsde elnöki posztjáról a HVG-nek nyilatkozó osztrák tulajdonosok - írja a tozsdeforum.hu.

MNO
2005. 04. 28. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Újságírói kitalációról van szó, a pesti értéktőzsde osztrák tulajdonosai között semmiféle nézeteltérés nincs sem a tőzsde helyszínét, sem a vezetőjét illetően” – nyilatkozta Stefan Zapotocky, a Wiener Börse AG igazgatója.

Az egész ügyet Andreas Treichlnek, az Erste Bank AG elnök-vezérigazgatójának nyilatkozata indította el, aki annak a véleményének adott hangot, miszerint a nemzeti tőzsdéknek nincs értelmük, a BÉT-nek az osztrák, a cseh, a szlovák, a lengyel és a horvát tőzsdével kellene egyesülnie, s az egységes kelet-közép-európai börze székhelye „a legjobb adózási környezet miatt” Pozsonyban lehetne. Ezt szőtte tovább másnap a Wirtschaftsblatt című bécsi napilap amikor közölte: leváltják Szalay-Berzeviczyt a májusi közgyűlésen.

Mindezt azonban cáfolják az osztrák tulajdonosok. Herbert Stepic a Raiffeisen Zentralbank AG vezérigazgató-helyettese annyit mondott a lapnak, hogy „Szalay-Berzeviczy marad”, de a legnagyobb részvényes a HVB Bank Hungary Rt. sem lát okot a változtatásra. A HVB álláspontja szerint ők az erős magyar tőkepiacban és egy Magyarországon működő, erősödő tőzsdében érdekeltek. A nyilatkozó Treichl kelet-európai kérdésekben illetékes szóvivője, Hana Cygonkova pedig a HVG kérdésére közölte, hogy „csupán egy bankári vízióról, hosszú távú elképzelésről van szó. A bankvezérnek önmagában nincs is olyan befolyása, hogy technikailag lebonyolíthatná a tőzsdék összevonását”.

Magukat megnevezni nem kívánó szakértők szerint a tőzsdetulajdonosi vita mögött eltérő üzleti érdekek állnak: a HVB a BÉT egynegyedének birtoklásával saját magyarországi pénz- és tőkepiaci részesedését erősíti, míg a többieknek költségmegtakarítást hozna az egységes kelet-közép-európai tőzsde. Jaksity György, a BÉT korábbi elnöke rámutatott, hogy „több ezer, jelenleg a magyarországi befektetési szolgáltatóknál foglalkoztatott ember kerülne utcára a BÉT megszűnésével”.

A TőzsdeFórum olvasói mindenesetre elképzelhetőnek tartottak egy változást a BÉT menedzsmentjében – derül ki a címoldalon elhelyezett szavazásból. Az osztrák napilap által felreppentett híresztelések szerint esélyesek közül a többség szívesen látná a határozott költségvetési szigoráról híres Bokros Lajost a Tőzsde élén. Albrecht Ottó nevének felkerülését a listára nem a napilap vetette fel, hanem a piaci pletykák hozták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.