Szonda: Szili a legnépszerűbb államfőjelölt

A Szonda Ipsos múlt heti felmérése szerint a Fidesz szimpátialistáján Szili Katalin a legnépszerűbb – még az SZDSZ szimpatizánsai közt is a házelnöknek a legnagyobb a támogatottsága. A liberális politikusok vitatják ezt az eredményt, mondván: az ő általuk kért közvéleménykutatás teljesen más mutat.

MNO
2005. 04. 27. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szonda Ipsos április 20-21-i telefonos felmérése szerint a Fidesz szimpátialistáján szereplő öt személy közül Szili Katalin a legnépszerűbb – írja a Népszabadság. A felmérés szerint a házelnöknek 35 százalékos, Mádl Ferenc államfőnek 28, Glatz Ferencnek 17, Sólyom Lászlónak 6, Gombár Csabának 1 százalékos a népszerűsége.

A potenciális szavazótáborokat vizsgálva kiderül: az MSZP szimpatizánsainak közel kétharmada támogaja Szili Katalint, aki – meglepő módon – a liberálisok táborában is a legtámogatottabb (30 százalék), ám az SZDSZ által „feldobott” Gombár Csaba mindössze 8 százalékot ért el a párt szimpatizánsai körében. A Szonda felmérése szerint Szili Katalint más pártok támogatói, illetve a választói szándékukban bizonytalanok 20-37 százaléka is támogatná.

A kutatás alapján a közvélemény enyhe többsége (52 százalék) véli úgy, hogy az SZDSZ-nek a kialakult helyzetben támogatnia kell Szili Katalin jelölését, és 31 százalék ért egyet az elutasító liberális állásponttal. Utóbbiak főleg a Fidesz szimpatizánsai, az SZDSZ táborában – a zonda szerint – 53–37 a Szilit támogatók és ellenzők aránya. A patthelyzetnek azt a feloldását, hogy Szili lépjen vissza, a közvéleményben többen ellenzik, mint helyeslik (51, illetve 25 százalék).

Érdemes megjegyezni: Szili Katalin támogatottsága a fenti 30 százaléknál jóval alacsonyabb, 20 százalék alatti volt az SZDSZ által rendelt két héttel ezelőtti felmérésen. Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő szerint egy általános felmérésben „kicsi lehet a szabad demokrata minta”, így az adatok nem mérvadók. Ők viszont speciálisan az SZDSZ-es szimpatizánsok véleményeit „gyűjtötték be”, és az e-mailek azt mutatták: Szili elutasításával a támogatóik háromnegyede egyetértett. Az SZDSZ elnöke egyébként tegnap írásban négypárti egyeztetést kezdeményezett az államfőjelöléssel kapcsolatban.

A Népszabadság értesülései szerint a párt a közeljövőben az Országgyűlés alkotmányügyi vagy ügyrendi bizottságához fordul, hogy előre értelmezzék az államfőválasztás alkotmányos szabályait. Ennek nagy jelentősége lehet a mostani helyzetben, amikor az államfőválasztás akár egy-két szavazaton is múlhat. A pontosításra váró rész az alkotmánynak az a mondata, hogy „a harmadik szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a szavazatok többségét elnyerte”. Az SZDSZ-nél arra várnak választ, hogy a határozatképességhez szükséges-e a képviselők több mint felének a véleménynyilvánítása, illetve mi történik, ha egyetlen jelölt esetén több lesz az érvénytelen szavazat és a nemek, mint a támogató igenek. Ezeknek akkor lehet jelentősége, ha az ellenzék nem állít jelöltet, és Szili Katalin lesz az egyetlen jelölt. (Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.