A Szonda Ipsos április 20-21-i telefonos felmérése szerint a Fidesz szimpátialistáján szereplő öt személy közül Szili Katalin a legnépszerűbb – írja a Népszabadság. A felmérés szerint a házelnöknek 35 százalékos, Mádl Ferenc államfőnek 28, Glatz Ferencnek 17, Sólyom Lászlónak 6, Gombár Csabának 1 százalékos a népszerűsége.
A potenciális szavazótáborokat vizsgálva kiderül: az MSZP szimpatizánsainak közel kétharmada támogaja Szili Katalint, aki – meglepő módon – a liberálisok táborában is a legtámogatottabb (30 százalék), ám az SZDSZ által „feldobott” Gombár Csaba mindössze 8 százalékot ért el a párt szimpatizánsai körében. A Szonda felmérése szerint Szili Katalint más pártok támogatói, illetve a választói szándékukban bizonytalanok 20-37 százaléka is támogatná.
A kutatás alapján a közvélemény enyhe többsége (52 százalék) véli úgy, hogy az SZDSZ-nek a kialakult helyzetben támogatnia kell Szili Katalin jelölését, és 31 százalék ért egyet az elutasító liberális állásponttal. Utóbbiak főleg a Fidesz szimpatizánsai, az SZDSZ táborában – a zonda szerint – 53–37 a Szilit támogatók és ellenzők aránya. A patthelyzetnek azt a feloldását, hogy Szili lépjen vissza, a közvéleményben többen ellenzik, mint helyeslik (51, illetve 25 százalék).
Érdemes megjegyezni: Szili Katalin támogatottsága a fenti 30 százaléknál jóval alacsonyabb, 20 százalék alatti volt az SZDSZ által rendelt két héttel ezelőtti felmérésen. Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő szerint egy általános felmérésben „kicsi lehet a szabad demokrata minta”, így az adatok nem mérvadók. Ők viszont speciálisan az SZDSZ-es szimpatizánsok véleményeit „gyűjtötték be”, és az e-mailek azt mutatták: Szili elutasításával a támogatóik háromnegyede egyetértett. Az SZDSZ elnöke egyébként tegnap írásban négypárti egyeztetést kezdeményezett az államfőjelöléssel kapcsolatban.
A Népszabadság értesülései szerint a párt a közeljövőben az Országgyűlés alkotmányügyi vagy ügyrendi bizottságához fordul, hogy előre értelmezzék az államfőválasztás alkotmányos szabályait. Ennek nagy jelentősége lehet a mostani helyzetben, amikor az államfőválasztás akár egy-két szavazaton is múlhat. A pontosításra váró rész az alkotmánynak az a mondata, hogy „a harmadik szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a szavazatok többségét elnyerte”. Az SZDSZ-nél arra várnak választ, hogy a határozatképességhez szükséges-e a képviselők több mint felének a véleménynyilvánítása, illetve mi történik, ha egyetlen jelölt esetén több lesz az érvénytelen szavazat és a nemek, mint a támogató igenek. Ezeknek akkor lehet jelentősége, ha az ellenzék nem állít jelöltet, és Szili Katalin lesz az egyetlen jelölt. (Népszabadság)

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé