A viszonylag későn beköszöntött enyhe időjárás következtében a jelenleg nálunk őshonos növények közül egyszerre virágzik a mogyoró, a nyír, a kőris, az éger, a fűz, a gyertyán, a nyár. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a dísznövényként ültetett ciprusfélék is most borultak virágba – írja a Népszabadság.
A szokatlan jelenség komoly megpróbáltatásnak teszi ki az allergiásokat: akik ezáltal egy sokkal magasabb pollenkoncentrációtól szenvednek, a növények együttes virágzása továbbá az úgynevezett keresztallergiás tünetek kialakulásának sem kedveznek. A most virágzó fajok közül egyébként az éger, a fűz és a mogyoró is az erős allergizáló hatású növények közé tartozik. Ismeretes, hazánkban minden ötödik ember szenved valamiféle allergiától. Maga az allergia az immunrendszer túlzott védekező reakciója az egészségre károsnak vélt anyagok ellen. Az erre való hajlam öröklődik: ha mindkét szülő allergiás, akkor a születendő gyermek 70 százalék körüli eséllyel szintén allergiában fog szenvedni.
Évről évre egyre több az allergiás megbetegedések száma, melynek okát szakemberek főlek a környezeti ártalmakban látják. A betegség kialakulásának veszélyét növeli a túl korán elkezdett tehéntejfogyasztás vagy a túl korán abbahagyott szoptatás, de az egy-két éves korban fogyasztott málna vagy eper is. A tünetek megjelenését ugyan nehéz kiküszöbölni, súlyosbodásukat azonban az időben elkezdett orvosi kezeléssel általában meg lehet állítani – teszi hozzá a Népszabadság cikkírója.

Borzalmas véleménye van a Magyar Tudományos Akadémiáról a professzornak