Németország: a sorkatonaság visszaállítását sürgetik

Friedrich Merz német kancellár ambiciózus célt tűzött ki: Németországnak kell rendelkeznie Európa legerősebb hadseregével. Az ehhez szükséges milliárdos különalap már rendelkezésre áll, ám a terv megvalósítását egy akadály hátráltatja – a német hadsereg, a Bundeswehr, nem tud kapcsolatba lépni közel egymillió potenciális tartalékosával.

Forrás: Merkur2025. 05. 28. 12:32
Németország a sorkatonaság visszaállítását fontolgatja Fotó: Michael Matthey Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A probléma gyökere a szigorú adatvédelmi szabályozás: a korábban szolgálatot teljesítő, de azóta leszerelt katonák elérhetőségei nem állnak a hadsereg rendelkezésére. 

Patrick Sensburg (Forrás: Facebook/Patrick Sensburg)

Patrick Sensburg, a Német Tartalékosok Szövetségének elnöke egy interjúban így fogalmazott: 

Ez őrület. Egyszerűen elvesztettük a kapcsolatot ezekkel az emberekkel.

Az ok: 2011-ben Németország felfüggesztette a kötelező sorkatonai szolgálatot, és ezzel együtt megszűnt az adatok nyilvántartása is. Berlin szerint azonban az orosz fenyegetésre való reagálás szempontjából elengedhetetlen lenne a tartalékos állomány bővítése, írja a Merkur.

Kétszázhatvanezer tartalékosra lenne szükség – jelenleg csak hatvanezer van

Carsten Breuer, a Bundeswehr vezérkari főnöke szerint legalább 260 ezer tartalékosra lenne szükség ahhoz, hogy Németország felkészülten nézzen szembe egy esetleges konfliktussal Oroszországgal szemben. A jelenlegi állomány csupán 60 ezer fő, tehát mintegy 200 ezer ember hiányzik.

A számítások szerint körülbelül egymillió olyan volt sorköteles él Németországban, aki még nem töltötte be a 65. életévét, így elvileg alkalmas lehetne a szolgálatra. A baj csak az, hogy a hadsereg nem tudja őket elérni – sem cím, sem telefonszám, sem e-mail nincs a birtokukban.

22 May 2025, Lithuania, Vilnius: Bundeswehr Inspector General Carsten Breuer (l) stands in front of St. Ignatius Church after the roll call service for Panzerbrigade 45. Two years after the decision to station around 5,000 German soldiers in Lithuania to secure NATO's eastern flank, the armored brigade will be put into service this afternoon. Photo: Alexander Welscher/dpa (Photo by Alexander Welscher / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Carsten Breuer, a Bundeswehr vezérkari főnöke (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Alexander Welscher)

Sensburg felhívta a figyelmet arra is, hogy még az Afganisztánban szolgált 93 ezer katonával sem lehet kapcsolatba lépni. Abszurdnak tartja, hogy például a közszolgálati médiadíjat (GEZ) beszedő hatóság továbbra is képes megtalálni az állampolgárokat költözés után is, míg a Bundeswehr tehetetlen. A Boris Pistorius vezette védelmi minisztérium vizsgálja az adatvédelmi szabályokat.

„Folyamatosan vizsgáljuk, hogyan lehet az adatvédelmi szabályokat összehangolni a tartalékos toborzás követelményeivel” – állt a közleményben. Annyi előrelépés történt, hogy 2021 óta az aktív szolgálatból kilépő katonákat automatikusan regisztrálják tartalékosként.

Sensburg szerint azonban legalább egymillió tartalékosra lenne szükség a valódi honvédelmi képességekhez. A NATO számításaira hivatkozva elmondta: egy keleti fronton zajló háború esetén naponta akár 5000 katona is eleshet. Szerinte a jelenlegi önkéntes alapon működő rendszer nem elég: 

Az 5000 fős éves önkéntes kvóta illuzórikus. Ez egy vicc.

Szorgalmazzák a sorkötelezettség visszavezetését

A tartalékos szövetség elnöke szerint a német politikának végre őszintén kellene szembenéznie a valósággal: 

Sorkötelezettség nélkül nem tudjuk elérni saját céljainkat, és egy háborút el fogunk veszíteni.

Az orosz–ukrán háború fényében sokan attól tartanak, hogy Vlagyimir Putyin néhány éven belül akár a NATO-területeket is célba veheti. Emiatt gyorsítják az európai országok a haderőfejlesztést.

President of the European People's Party (EPP) Manfred Weber delivers a speech during the European People's Party (EPP) congress in Valencia, on April 29, 2025. (Photo by JOSE JORDAN / AFP)
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke (Fotó: AFP/Jose Jordan)

A régi terv újramelegítve

Többször írtunk arról, hogy az egyre inkább háborúpárti Európai Unió nem támogatja a békét, inkább fegyverkezik. A sorkatonaság visszahozatala is az EU háborús készülődésére mutat. Az EU továbbra is folytatja a háborúpárti politikát, s a béke helyett, úgy tűnik, a háborúra rendezkedik be.

Régóta dédelgetett terv az Európai Unióban a kötelező sorkatonaság visszaállítása, amelynek legnagyobb szószólója a német Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke.

Németország volt az, amely nemrég konkrét lépést is tett az országban a 2011-ben eltörölt sorkatonaság visszaállítására. A Boris Pistorius német védelmi miniszter által előterjesztett terv egy svéd típusú rendszert vázolt fel, amelyben minden 18. életévét betöltő fiatal kapna egy kérdőívet, amelynek kitöltése a férfiak számára kötelező, a nők számára pedig opcionális lenne. A kérdőívek alapján hívnák be a fiatalok egy részét orvosi vizsgálatra, az azon alkalmasnak találtak pedig hattól 23 hónapig terjedő szolgálatot teljesítenének.

Borítókép: Németország a sorkatonaság visszaállítását fontolgatja (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Michael Matthey)

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.