Tiltott vegyszer okozta a darvak pusztulását

Egy rég betiltott, monokrotofosz nevű vegyületet tartalmazó szer végzett a darvakkal Örménykút közelében – tájékoztatott az agrártárca. A rendőrség most ellenőrzi, kinek a birtokában lehetett ilyen anyag, amit valószínűleg rágcsálóirtásra használtak. A mérgezést csupán négy madár élte túl, őket ma engedték szabadon.

Ádám Kata
2005. 04. 07. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy monokrotofosz nevű vegyületet mutatott ki a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat az Örménykút környékén elhullott darvak begyében talált búza vizsgálata során – tájékoztatott az agrártárca. Az FVM közleménye hangsúlyozza: a madarakra rendkívül mérgező hatású vegyületet tartalmazó vegyszer használatát és forgalmazását már 1997-ben betiltották, így az legálisan senkinek sem lehet a tulajdonában. Egyelőre nem állapítható meg egyértelműen, hogy a madarak hol szedték fel a mérgezett magokat – ez akár az ország határain kívül is megtörténhetett – írja a közlemény. (Örménykút egyébként jó száz kilométerre van a határtól.) Amennyiben a búzaszemeket Magyarországon kezelték a szerrel, az méreggel való visszaélésnek minősül. Így a szaktárca Növény- és Talajvédelmi Főosztálya a szükséges információkat átadta a rendőrségnek – írják.

Emlékezetes: március 30-án elhullott darvak tetemére bukkantak a Kőrös-Maros Nemzeti Park területén Örménykút térségében. A szakértők előzetes megállapítása szerint a madarakkal heveny mérgezés végezhetett – a gyilkos szert a táplálékkal, illetve a vízzel vehették fel e vonulómadarak. A Körös-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség adatai szerint összesen 100 daru és 7 seregély pusztult el. Nyolc daru túlélte a mérgezést – őket a Szegedi Vadasparkba szállították. Öt madár később elpusztult, négy azonban megmaradt és felépült – egyre idegesebben várva a szabadulást, hiszen most van a költési időszakuk. A túlélőket ma engedték útjukra a vadaspark munkatársai.

Láng Katalin, a nemzeti park zoológiai felügyelője az eddigi adatok szerint úgy látja: minden jel arra utal, hogy a mérgezés Magyarországon történt. Mint magyarázta, a kérdéses szer a madarakban gyors lefolyású és erős vese-, valamint májkárosodáshoz vezetett, ezért nem valószínű, hogy néhány óránál több telt el a felvétel és a felszívódás között. Azt, hogy merről vonultak a madarak, hol álltak meg, hol éjszakáztak, igen nehéz utólag kideríteni – ez a csapat ugyanis nem tartozott ahhoz a 4-600-as daruállományhoz, mely Kardoskút közelében tartózkodik jelenleg is. – A seregélyek jelenthetik a megoldás kulcsát. Ha kiderül, hogy ők is ugyanattól a hatóanyagtól pusztultak el, szűkíthető lesz a kör, mivel ezek a madarak nem a darvakkal vonulnak, más mozgási sebességük, szokásaik is – tette hozzá a szakértő, aki kérdésünkre elmondta azt is: a kérdéses területen azóta nem találtak újabb madártetemet.

A védett madarak pusztulása ügyében a rendőrség is nyomoz: a felügyelőség feljelentése alapján gondatlanságból elkövetett, tömeges pusztulást okozó természetkárosítás bűncselekményének elkövetése miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen a Szarvasi Rendőrkapitányság március 31-én. Mint a rendőrség illetékesétől megtudtuk, most azt ellenőrzik, kinek a birtokában lehetett ilyen méreg – arról már van információja a nyomozóknak, hol végeztek a kérdéses időszakban rágcsálóirtást, azt viszont még ki kell deríteni, hogy ezt a vegyszert használták-e valahol. Azon a területen, ahol a madarak elpusztultak, nem használtak – tudtuk meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.