Ciánper: A bíróság értelmezi saját döntését

A Fővárosi Bíróság ma közleményt adott ki a tiszai ciánperben született hétfői budapesti ítéletükkel kapcsolatban, mivel másképpen értelmezte az ítéletet a felperes magyar állam jogi képviselője és az alperes nagybányai Aurul vállalat jogutódja, a Transgold. A közlemény szerint a Fővárosi Bíróság az alperes cégnek azt tiltotta meg, hogy a jelenlegi 10-15 százaléknál magasabbra emelje kapacitását.

MNO
2005. 05. 04. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság ma közleményt adott ki a tiszai ciánperben született hétfői budapesti ítélettel kapcsolatban, mivel másképpen értelmezte az ítéletet a felperes magyar állam jogi képviselője és az alperes nagybányai Aurul vállalat jogutódja, a Transgold.

A közlemény szerint az úgynevezett „ciánperben” a Fővárosi Bíróság megtiltotta az alperes cégnek, hogy az ólom-cinkérc dúsításából visszamaradó finom-szemcsés kőzet-depóniákból arany és ezüst cianid-lúgozásos eljárással való kivonását végző, zagytározót is magában foglaló, általa üzemeltetett nagybányai ipari létesítmény termelési kapacitását 15 százaléknál magasabbra emelje. A végzés indokolásából kitűnik, hogy a cég által előadottak szerint a létesítmény jelenleg is maximum 10-15 százalékos, vagyis a végzésnek megfelelő kapacitással működik.

Ezt meghaladóan a bíróság a magyar állam felperes ideiglenes intézkedés iránti kérelmét elutasította. A bíróság megállapította, hogy termelési kapacitás korlátozására vonatkozó rendelkezése előzetesen vagyis kihirdetéstől végrehajtható.

Mint arról beszámoltunk, a tiszai ciánszennyezést okozó cég jogutódjának képviselője, Májai László úgy értelmezte az ítéletet, hogy 15 százalékkal nem növelheti termelési kapacitását a vállalat. A nagybányai üzem 2007-ig nem akarja bővíteni a termelést, ezért a Transgold nem tartja magára nézve katasztrofálisnak az ítéletet, és nem is tartja fontosnak, hogy megfellebbezze azt. Az ausztrál-román cég magyarországi jogi képviselője szerint az ítélet pusztán szimbolikus jellegű.

Szecskay András, a magyar állam jogi képviselője ugyanakkor úgy vélte, a bíróság azt rendelte el, hogy az alperesnek 85 százalékkal kell visszafognia termelését.

Korodi Attila, a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium államtitkára kijelentette: a legfontosabb, hogy a tiszai ciánszennyezéssel kapcsolatos peres eljárásnak pozitív hozadéka legyen, és a környezetvédelem fontos és kiemelt szerepet töltsön be a térségben. A román szaktárca nem avatkozik bele a magyar állam és a Transgold vállalat vitájába a tiszai ciánszennyezés ügyében – közölte az államtitkár.

Korodi Attila elmondta: az aranybányát üzemeltető cég működését államközi egyezmények szabályozzák, amelyeket az igazságszolgáltatásban figyelembe vesznek, ezért nem indokolt a minisztérium beavatkozása. Hozzátette: ha ezt azonban valamelyik érintett kéri, a bukaresti tárca megvizsgálja, miként kapcsolódjon bele az ügybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.