Egyre több a depressziós európai

Az Európai Unió lakosságának csaknem 30 százaléka, vagyis több mint 100 ezer ember lelki beteg, legtöbbjük depresszióval küzd, és nő a migrénben szenvedők száma is – derül ki egy friss tanulmányból. Szakemberek szerint a lelki betegségek kialakulásában szerepet játszik a rossz gazdasági helyzet és a bizonytalan jövő. Hazánkban a lakosság 8 százaléka szenved depresszióban.

MNO
2005. 05. 01. 7:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rossz gazdasági körülmények miatt egyre több a depressziós európai

Politikai körökben is feltűnést keltett az a minap publikált tanulmány, amely szerint 127 millió európai polgár, az Európai Unió lakosságának csaknem 30 százaléka lelki beteg, legtöbbjük depresszióval küzd, és növekszik a migrénben szenvedők száma.

A tanulmány szerzői szerint a pszichés bajok terjedése azzal áll összefüggésben, hogy az emberek nem bíznak a jövőben, folyamatosan ott lebeg fejük felett a munkahelyükről való elbocsátás lehetőségének Damoklész-kardja. A fiataloknál azért alakulhat ki a depresszió, mert nem tudják mihez kezdhetnek ennyire bizonytalan gazdasági körülmények között.

Különösen Németországban nőtt meg a lelki bajokkal küszködők száma, az utóbbi 60 évben soha sem szenvedett annyi ember depressziótól, mint ma, és e mögött egyebek között az húzódik meg, hogy egyelőre nincs jele a gazdasági stagnálás befejeződésének.

Freund Tamás, az európai pszichiáterek egyik vezetője, fő szószólója folyamatosan sürgeti az unió döntéshozóit, hogy emeljék meg a lelki bajok kutatására és gyógyítására szánt támogatási összeget.

A magyar lakosság 8 százaléka szenved lelki betegségben

A gyász, a kiúttalanság, az örömtelenség, a magas társadalmi elvárásoknak megfelelni nem tudás érzése mind oka lehet a depressziónak, mely hazánkban jelenleg az egyik leggyakoribb betegségnek számít, amelyben a lakosság csaknem 8 százaléka szenved – hangsúlyozta Prof. Dr. Kopp Mária.

A Magyar Szövetség a Depresszió Ellen Mozgalom, amely 16 ország részvételével indult útjára, április elején szakmai fórummal kezdődött hazánkban. A depresszió kezelését és javítását célzó európai program első szakaszában elsőként Szolnokon és kistérségében kívánnak eredményeket elérni a szakemberek. A cél, hogy a lakosság felismerje, hogy a depresszió olyan bárkit fenyegető, de odafigyeléssel könnyen kezelhető betegség, ami ellen összefogással és odafigyeléssel lehet a legtöbbet tenni. A Szolnokon és térségében megvalósuló program várhatóan az egész ország területére kiterjed.

A borsodi fiatalok csaknem fele depressziós

A borsodi fiatalok 40 százaléka depressziós – derült ki a Miskolci Egyetem szociológiai felméréséből. A régióban általánosságban elmondható, hogy rosszabb az életminőség sokféle mutató szempontjából: az egészségmutatók, a közösségek helyzete, az önmegvalósításra való lehetőségek. Mindezek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy itt nagyobb a depressziós fiatalok száma – vélekdeik Dr. Havasi Virág, a miskolci Egyetem szociológiai tanszékének munkatársa.

(Forrás: Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.