Magyarországon a nők nyugdíjkorhatára, bár a törvény szerint ugyanúgy 65 év, mint a férfiaknál, mégis csupán 62 év körül ingadozik a kedvezményes nyugdíj tömeges igénybevétele miatt. A Nők40 többszempontból is kedvező a hölgyek számára, például azért, mert a korábban igénybe vett nyugdíjukat nem terheli semmilyen levonás, illetve az is szempont, hogy a 65 éves életkorban várható hosszabb további női élettartam ellenére sem kell a nyugdíjuk összegét kiigazítani – hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő.

Mi is az a Nők40, és mikor igényelhető?
A nők kedvezményes nyugdíját 2011. január 1-jétől vezették be. A nyugdíjkorhatár betöltése előtt akkor igényelhető ez a kedvezményes nyugdíj, ha egy nő megszerez legalább negyven évi jogosító időt, azon belül pedig legalább 32 év, munkával szerzett szolgálati időt. A hiányzó legfeljebb nyolc év időtartam a gyermeknevelési ellátások folyósítási tartamával szerezhető meg.
A kettős időfeltétel teljesülése napját követően a nyugdíjkorhatár betöltéséig bármikor igényelhető a Nők40. A magyar nyugdíjrendszerben ez az egyetlen nyugdíj, amelyet a korhatár betöltése előtt igénybe lehet venni.
Ráadásul az összegét nem kell csökkenteni amiatt, hogy az érintett nő évekkel a korhatár betöltése előtt felhagy a járulékfizetéssel, és jogosult lesz a járadékra, azaz a nyugdíjra. A Nők40 levonás nélküli teljes nyugdíj: emiatt abszolút hungarikum
– mutat rá Farkas András a Nyugdíjguru hírlevelében.
Külföldön másképpen működik a kedvezményes nyugdíjazás
Minden más rendszerben a korhatár előtt igénybe vehető nyugdíjakat levonás (málusz) terheli, amelynek mértéke jellemzően annyiszor öt százalék, ahány évvel a korhatár betöltése előtt állapítják meg a jogosult részére a nyugdíját. E logika alapján a Nők40-et 62 éves korától igénybe vevő hölgy nyugdíját élete végéig 15 százalékos levonás terhelné, ennyivel kisebb lenne a nyugdíja.
– A külföldi nyugdíjrendszerekben ilyen büntető levonással biztosítják a rendszer biztosításmatematikai egyensúlyát, vagyis az ekvivalencia elv érvényesülését, leegyszerűsítve: a jogosult által élete során fizetett járuléktömeg egyezzen meg az általa igénybe vett járadéktömeggel – mondja a nyugdíjszakértő, aki szerint
a Nők40 hungarikum jellegét erősíti, hogy a kedvezményes nyugdíj rendkívüli népszerűsége következtében de facto kettős nyugdíjkorhatár alakult ki Magyarországon.
A nyugdíjkorhatár gendersemleges, az összes olyan EU-tagállam, ahol még eltér a két korhatár, egységesítést tervez. Az egységes nyugdíjkorhatár abból a szempontból a nők érdekeit szolgálja, hogy a nyugdíjrendszerekben nincs olyan kiegészítő eljárás, amely a női várható élettartam hosszától tenné függővé a nyugdíj megállapításáűt és karbantartását.
A nők ugyanis mindenhol hosszabb ideig élnek, mint a férfiak, így a hosszabb élettartamra tekintettel csak kisebb nyugdíj lenne megállapítható. Ahol működnek a várható élettartamtól függő automatikus korrekciók, például Svédországban, ott születési évjárat szerint, gendersemlegesen vizsgálják a várható élettartamokat.
Dupla kedvezmény
Magyarországon a nők nyugdíjkorhatára – noha a törvény szerint ugyanúgy 65 év, mint a férfiak esetében – de facto mégis mindössze 62 év körül ingadozik a nők kedvezményes nyugdíjának tömeges igénybevétele miatt. Ez duplán kedvezményes a nők számára, hiszen egyrészt nem terheli a korábban – így hosszabb időn át – igénybe vett nyugdíjukat semmilyen levonás, másrészt a 65 éves életkorban várható hosszabb további női élettartam ellenére sem kell a nyugdíj összegét kiigazítani – emlékeztet Farkas András.
Összességében a nők esetében magasabb várható további élettartam és a kedvezményes nyugdíjlevonás-mentesség miatt a magyar nyugdíjrendszerben az élethossziglan mért nyugdíjpénz-áramlás alapján
- egy 65 éves korától nyugdíjas nő átlagosan 13 százalékkal,
- egy kedvezményes nyugdíjban részesülő nő 25 százalékkal
nagyobb összeget kaphat élete során nyugdíjként, mint egy férfi.
Egy lehetséges jövőbeni magyar nyugdíjreform egyik fő kérdése lehet a Nők40 jövőjének az alakítása, ezzel kapcsolatban a rugalmas nyugdíjba vonulás feltételeinek ismételt megteremtése a férfiaknak is. Ennek ára ugyanis éppen az lenne, hogy a korhatár betöltése előtt igénybe vett nyugdíjakat minden esetben olyan málusz terhelje, amelynek nagysága attól függne, hány évvel korábban venné valaki igénybe az ilyen nyugellátást. A nők javára az alaptörvényben előírt pozitív diszkrimináció ez esetben a levonás kisebb mértékében nyilvánulhatna meg.
Kiknél előnyös a Nők40 igénybevétele és kiknél nem?
Azoknak a hölgyeknek, akik már teljesítették vagy idén teljesítik a Nők40 kettős időfeltételét, és továbbra is dolgozni szeretnének, a legelőnyösebb választás lehet, ha késedelem nélkül kérik a nők kedvezményes nyugdíjának a megállapítását, és a kedvezményes nyugdíjuk mellett megszakítás nélkül dolgoznak tovább. Így jelentősen növelhetik a nyugdíjukból és a nyugdíjuk mellett szerzett, járulékmentessé váló keresetükből származó összjövedelmüket – figyelmeztet a szakértő.
Azoknak a hölgyeknek szerinte viszont érdemes lehet megfontolni a nyugdíjigénylés elhalasztását, akik még dolgoznak ugyan, de nyugdíjasként már nem szeretnének tovább dolgozni. A későbbi nyugdíjigényléssel ugyanis a nyugdíjuk összegét növelhetik.