GKI: romló növekedési kilátások, romló gazdasági hangulat

A vártnál jobban lassulhat a magyar gazdaság növekedése: míg az idei évre a GKI korábban 3,8 százalékos növekedést várt, legfrissebb előrejelzése szerint idén 3,5 százalék bővüléssel: azaz romló növekedési kilátásokkal lehet kalkulálni – ismerteti a gazdaságirádio.hu.

MNO
2005. 05. 02. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai, főként a német konjunktúra romlása az eddig vártnál jobban lassíthatja a magyar gazdaság növekedését, a GDP az idén várhatóan 3,5 százalékkal bővül – áll a GKI Gazdaságkutató Rt. és az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

Az ipar a 2004. évi 8 százalék után az idei első két hónapban 2 százalék alatti ütemben bővült. Ezen belül a kivitel dinamikája 15,7 százalékról 3,4 százalékra zuhant, a belföldi értékesítés viszont a tavalyi stagnálás után 1,4 százalékkal emelkedett. Utóbbi a beruházási javak bővülő eladásainak eredménye. Az ipari termelés az előrejelzés szerint 7 százalékkal bővül.

A foglalkoztatottak száma az év elején lényegében stagnált, a versenyszférában emelkedett, a költségvetésiben csökkent. A munkanélküliségi ráta egy év alatt 1 százalékponttal, 7,1 százalékra emelkedett. Ez több mint 2 százalékponttal alacsonyabb az EU átlagánál, azonban a fiatalok körében eléri annak 19 százalékos mértékét.

A kiskereskedelemben folytatódott a tavaly megkezdődött lassulás, az élelmiszer-kereskedelem eladásai stagnálnak, a más termékeket forgalmazóké viszont 5 százalékkal bővült. Különösen gyorsan bővült a bútorok, a könyv és papíráruk, valamint a gyógyszerek eladása, míg a járművek eladása kissé csökkent, az üzemanyagé minimálisan nőtt – áll a GKI összeállításában.

Jóllehet a lakosság jövedelme az első két hónapban látványosan nőtt, ez azonban a költségvetési szektorban dolgozók 13. havi fizetése egységesen januári kifizetésének következménye, amire decemberben került sor. A rendszeres bruttó átlagkereset januárban a verseny- és költségvetési szektorban egymáshoz hasonlóan, 7 illetve 7,6 százalékkal nőtt.

Az infláció januárban és februárban egyaránt markánsan, a decemberi 5,5 százalékról 4,1 illetve 3,2 százalékra mérséklődött, márciusban a várakozásoknak megfelelően kissé, azaz 3,5 százalékra emelkedett. Éves átlagban 3,6 százalék körüli infláció várható. A forint erősödése márciusban egyes külföldi befektetők egész régiónkat érintő tőkekivonása következtében megállt, de a magyar deviza továbbra is erős. A jegybanki alapkamat április végén 7,5 százalékra csökkent. (gazdaságirádio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.