Gyurcsány: A francia népszavazás eredménye sajnálatos, de nem végzetes

A népszavazás kimenetele komoly hatással lehet az unió további működésére – vélekedett Somogyi Ferenc külügyminiszter. A magyar miniszterelnök szerint az eredmény nem végzetes Európa jövője szempontjából. Ismert: a franciák tegnap elutasították az Európa Unió alkotmányát. Németh Zsolt (Fidesz) szerint ez azt jelenti: 2006-ra nem lesz az EU-nak közös kül- és biztonságpolitikája. A magyar EP-képviselők komoly válságról beszélnek.

MNO
2005. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány: a legnagyobb kihívás

– A franciaországi népszavazás eredménye sajnálatos, de nem végzetes Európa jövője szempontjából – reagált mai nyilatkozatában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki szerint a kialakult helyzet elsősorban nem jogi, hanem politikai választ igényel az EU tagállamaitól és intézményeitől. – Politikai értelemben a francia „nemek” többsége a Római Szerződés 1957-es aláírása óta a legnagyobb kihívás Európa számára – fűzte hozzá a magyar kormányfő, hozzátéve: olyan higgadt helyzetértékelésre van szükség, amely a befelé fordulás helyett az európai együttműködést erősíti – a közelgő csúcsértekezlet június 16-án megfelelő alkalmat kínál – nyilatkozta, hozzátéve: Magyarország a kialakult helyzet megoldásában aktív szerepet kíván játszani.

„Az európai integráció eddigi eredményei, közösen vallott értékei, ezek sorában a Magyarország kezdeményezésére az alkotmányszerződésbe foglalt kisebbségi jogok tiszteletben tartása, a versenyképesség és a foglalkoztatás növelését célzó programok útba indítása (sic!) biztosítja az alapot ahhoz, hogy az Európai Unió mielőbb megfelelő módon adhasson választ a francia népszavazás eredményéből adódó új kihívásra” – fogalmaz Gyurcsány Ferenc.

Somogyi komoly gondokról beszél

Somogyi Ferenc külügyminiszter a köztelevízió reggeli adásában kijelentette: a francia népszavazás kimenetele komoly hatással lehet az unió további működésére. A Magyar Rádiónak adott interjújában a külügyminiszter úgy fogalmazott: a francia népszavazás várhatóan komoly gondokat okoz majd az unió előrelépésében – annak ellenére, hogy minden elemző egyetért abban, hogy nagymértékben francia belpolitikai, gazdasági és szociálpolitikai problémák vezettek a közvélemény negatív álláspontjához.

A magyar EP-képviselők szerint komoly válság van

Az Európai Unió komoly válságának nevezték az unió alkotmányáról tartott franciaországi népszavazás eredményét a távirati iroda által megkérdezett magyar európai parlamenti képviselők. Szájer József (Fidesz) szerint ennek ellenére nem kell pánikba esni, mert az Európai Unió a jelenleg érvényes nizzai szerződéssel is működőképes.

Tabajdi Csaba, a magyar szocialista EP-delegáció vezetője emlékeztetett, hogy néhány napon belül jön a hollandiai népszavazás ugyanerről a témáról, s ennek eredményét szerinte a franciaországi elutasítás után már most tudni lehet.

Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő egyebek között arról beszélt, hogy az alkotmány franciaországi elutasítása előidézheti az európai egységfolyamat megtorpanását – tájékoztatott a Magyar Rádió.

Németh: Borzasztó kudarc

Borzasztó kudarcként értékelte Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője a franciaországi elutasítást – írja a stop.hu portál. Az alkotmány esetleges elutasítása az unió működését nem, ám reformjainak véghezvitelét befolyásolhatja – fejtette ki Németh Zsolt, hozzátéve: a francia elutasítás azt jelenti: 2006-ra nem lesz az EU-nak közös kül- és biztonságpolitikája. – A történtek fő tanulsága, hogy az unió tagállamaiban a pártpolitikát és az EU-val összefüggő ügyeket szét kell választani – hangsúlyozta a politikus.

Hasonló szellemben nyilatkozott Kovács László, az unió vám- és adóügyi biztosa is, aki arról szólt, hogy a francia nem a belpolitikai eseményeket értékelte, nem pedig az unió működését.

Orbán: az elutasításnak komoly következményei vannak

Az európai alkotmányt elutasító francia népszavazással az Európai Unió lehetőséget kapott, hogy megtanulja jobban képviselni a nemzetek érdekeit – vélekedett a Fidesz elnöke. Orbán Viktor kiemelte: az elutasító döntés következményei komolyak és Magyarországot sem kerülik el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.