A családtámogatási rendszer átalakításáról beszélt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlament tegnapi ülésén. A kormány által javasolt új rendszer céljaként a gyermekszegénység csökkentését, a társadalmi összetartozás növelését jelölte meg, illetve azt, hogy „csökkenjen az a sajátossága, hogy távoltart a munkától” – fogalmazott.
A családi pótlékot leszámítva általa „igazságtalannak” tartott rendszer bemutatása után a miniszterelnök egy „igazságos és egységes családtámogatásról” beszélt, melynek középpontjában „egy mainak mintegy kétszeresére emelt, egységes családi pótlék áll”. Eszerint egy gyermek után 11 ezer forint járna a javaslat szerint, két gyermek után 12 ezer forint gyermekenként, 3, és több gyermek után 14 ezer forint gyermekenként, alanyi jogon, a jövedelemtől függetlenül.
Gyurcsány Ferenc mondataiból kitűnik, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás és a 13. havi családi pótlék megszűnik. Hozzátette: javaslatuk szerint a szociális rendszer átalakításánál a segélyezési rendszer részeként külön megnevezve összesen 20 milliárd forintból olyan gyermeksegélyezési alapot képeznek, mely a legrosszabb helyzetben lévő 1-200 ezer gyermeknek tud további támogatást nyújtani – fejtette ki.
Kijelentette: az új rendszerrel jól járnak az egy- és kétgyermekes családok, attól függetlenül, hogy most kapnak-e adókedvezményt vagy gyermekvédelmi támogatást. Az egy- és kétgyermekes családoknál az adókedvezmény megszűnik, három- és többgyermekes családoknál, évi 3 millió 400 ezer forintos keresetig gyermekenként a jelenlegi tízezer forint helyett 4 ezer forint lesz az adókedvezmény – derült ki Gyurcsány Ferenc szavaiból.
Gyurcsány szavainak ellentmondanak a következő tények:
Az esélyegyenlőségi tárca adatai szerint a nyugdíjminimumnak megfelelő jövedelemből élő egygyermekes családok jelenleg havi 10 530 forintot kapnak, míg jövőre az egységes családi pótlék 11 ezer forint lesz. A havi 440 forintos növekmény azonban épphogy kárpótolja a családokat a 13. havi családi pótlékkal kieső havi 425 forintért. A különbség 15 forint. Kétgyermekeseknél ugyanez a képlet 370 forintos növekményt mutat 516 forintos kieséssel szemben, amely 146 forintos kiesést jelent. A miniszter szerint ugyanakkor az új rendszer kedvezőbb abból a szempontból, hogy havonta kapják a megemelt támogatást a családok, nem pedig egy összegben.
Az átszervezéssel az idén 60 milliárd forintos önkormányzati fejkvóta 10 milliárddal csökken.
A miniszterelnök kitért arra is: a gyermeküket egyedül nevelőknek külön támogatást adnak a javaslat szerint: ez a gyermekeként ezer forint pluszt jelent.
A gyermegkondozási segély (gyes) tervezett átalakításával kapcsolatban a kormányfő arról beszélt: nem arról van szó, hogy munkára ösztönözzék az anyákat, hanem „azt szeretnénk, hogy ne kelljen hazudni”. – Ha valaki úgy dönt, hogy el kell mennie dolgozni, ne kelljen elhazudnia a munkát, és megkaphassa továbbra is a gyest. Úgy döntöttünk, hogy a gyermek egyéves kora után akár teljes munkaidőben is dolgozhat az anya – mondta, hozzátéve: nem differenciálnak a gyes összege tekintetében, hogy mennyi idős a gyerek. – Hozzáteszem: fenntartjuk a jelenlegi szabályozást, hogy a gyesre nincs adóteher – mondta még. Ezzel szemben a Kormányszóvivői Iroda által a kormanyfo.hu-n közzétett hivatalos dokumentumából kiderül: csak azoknak nem kell adózniuk a gyes után, akik minimálbérért vállalnak munkát. Azoknál azonban, akik magasabb, átlagos vagy átlag feletti jövedelemre tesznek szert, adózás után 4-5 ezer forinttal kevesebb támogatás marad meg.
A miniszterelnök számításai szerint az új rendszer 37 milliárddal kerül majd többe az államnak, mint a régi. Ennek okát Gyurcsány Ferenc azzal magyarázta, hogy a támogatásnak követnie kell az inflációt, ráadásul – tette hozzá – ebből az összegből 10 milliárd forintot átcsoportosítás révén teremtenek elő. A kormányfő elmondása szerint az új rendszer 2006. január elsejével kerül majd bevezetésre.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt