Die Welt (welt.de)
A konzervatív napilap az Ibériai-félsziget egyik botrányáról tudósít: az egykori, koncentrációs táborban őrzött foglyok spanyol szervezetének elnöke, Enric Marco, a nyilvánosság előtt elismerte: múltját illetően hazudott. Marco évtizedeken keresztül állította, hogy a bajorországi Flossenbürg koncentrációs táborába internálták. – Elismerem, hogy sohasem voltam Flossenbürgben – nyilatkozta a napokban a 84 esztendős férfi. Mint mondta: rövid ideig Németországban vizsgálati fogságban tartották, de innen kiszabadult, és már 1943-ban visszatért Spanyolországba. Eme önvallomás után egyesülete éléről azonnali hatállyal eltávolították.
Enric Marco, mint az egyesület elnöke rengeteg előadást tartott a holokausztról, Auschwitz felszabadulásának évfordulóján pedig a spanyol parlamentben mondott beszédet. 1978 publikálta életrajzát Emlékezés a pokolra címmel, ahol táborbeli élményeiről számolt be. A 89 esztendős Neus Catala, a ravensbrücki női tábor egyetlen még életben lévő spanyol foglya az El País című lapnak úgy nyilatkozott: ő mindig is tudta, hogy Marco sohasem járt Flossenbürgben, mivel leírásai a német tábort illetően nem tűntek hitelesnek.
A hazugságára akkor derült fény, amikor egy történész a koncentrációs tábor felszabadításának 60. évfordulójának kutatásakor semmilyen nyomát sem találta Marco flossenbürgi tartózkodásának.
A napilap egy másik cikkében A NATO főtitkára támogatja Ukrajna tagságát címmel tudósít Jan Hoop de Scheffer javaslatáról. A NATO főtitkára világosan állást foglalt Ukrajnának a nyugati védelmi szövetségbe történő felvétele mellett: anélkül, hogy pontos menetrendet említett volna, kijelentette, hogy a NATO ajtaja nyitva áll Ukrajna előtt.
De Scheffer Németország NATO tagságának 50. évfordulója kapcsán rendezett ünnepségen vett részt Berlinben. A főtitkár úgy fogalmazott: Ukrajna esetében is ugyanazok az elvek érvényesek, mint a balkáni államok esetében, melyekkel a az észak-atlanti szervezet már a tagságot előkészítő megállapodásokat kötött.
Hoop de Scheffer támogatásáról biztosította Schröder kancellár javaslatát, miszerint a NATO-nak „politikusabbá” kell válnia. „A NATO tanács nyilvános vitáit sokan mindig is a vég jelének értelmezték”, a szervezetnek azonban hosszú távon nincs komoly jövője, ha „csak katonai szolgáltatóvá” degradálódik – jelentette ki.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Wofgang Leonharddal, a sztálinista Ulbricht-csoport utolsó még élő tagjával készített interjút Te a 99-es számú intézetbe mész címmel. A 99-es intézet a hadifoglyokból és a Szovjetunióban élő német emigránsokból a második világháborúban megalakított „Szabad Németország Nemzeti Bizottságának” moszkvai propaganda-lerakata volt.
Leonhard így festi le az ott uralkodó hangulatot: „mi Hitler és a nemzetiszocialista rezsim ellen voltunk – de a szó, szocializmus nem került elő, Marxról és Engelsről nem beszéltünk, mint ahogy Ernst Thälmannról sem, kommunisták egyáltalán nem voltak a bizottságban, se szociáldemokraták, hanem mi nemzetiek voltunk, annyira nemzetiek, amennyire ma Németországban aligha lehetne valaki. Így éltem meg az utolsó háborús évet Moszkvában” – jelentette ki.

Orbán Viktor: Az Európai Néppárt úgy döntött, hogy még több fegyvert és még több pénzt kell küldeni Ukrajnába – videó