A dohányzás a világon a legelterjedtebb káros szenvedély, annak ellenére, hogy valamennyi „művelője” tisztában van káros hatásaival. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május 31-ét Nemdohányzó világnappá nyilvánította, hogy felhívja az emberek, a társadalom figyelmét a „füstölgés” egészségkárosító következményeire. A világnap alkalmából az Európai Bizottság Európa-szerte televíziós hirdetési kampányt indít. A Help fantázianéven futó kampány célja annak bemutatása, hogy a szenvedélybetegek, a dohányzás áldozatai, illetve azok, akiknek életét a dohányzás befolyásolja, számíthatnak a segítségre.
A burgonyafélék családjába tartozó dohányt (Nicotiana tabacum) az amerikai kontinens felfedezését követően – ahol az indiánok fogyasztották – a spanyolok és portugálok hozták át Európába. Az indiánok számára a dohánylevelek elszívása különleges szertartás volt, növényüket nagy becsben tartották, s gyógyító varázserőt tulajdonítottak neki. A XVI. század végéig Európában is döntően a gyógyítók, csodadoktorok használták; felhasználásában és elterjedésében azonban áttörést jelentett, amikor egy francia nemes – Jean Nicot – beleszippantott az illatos, őrölt dohánylevelekbe. A kellemes hatásnak köszönhetően a szokás igen hamar elterjedt a jómódúak körében. A dohány széles néptömegeket elérő formája később a papírba sodort változat: a cigaretta lett.
Bár a XX. század közepétől kezdve egyre több – főként daganatos – betegségről derítették ki, hogy kialakulásának oka a dohányzásban keresendő, az orvosi eredményekkel alátámasztott figyelmeztetések mégsem riasztották el az embereket a pöfékeléstől. Úgy tűnik, hogy az eddigi intézkedések – a cigarettadobozokon lévő egészségvédő figyelmeztetések méretének megnövelése, a 18 éven aluliak dohánytermékekkel való kiszolgálásának tilalma – sajnos nem sok eredménnyel járt. A dohányosok száma nemhogy csökkent volna, de inkább emelkedő tendenciát mutat.
A világ országait tekintve hazánk ráadásul igen előkelő helyen áll mind a dohányzó lakosság arányát, mind a naponta elszívott cigaretta mennyiségét illetően: száz honfitársunkból negyvenöt dohányzik, a koporsószögként aposztrofált rudacskából évente összesen 20 milliárd szál cigarettát szívnak el, vagyis a dohányosok nagyjából 300 milliárd forintot költenek szenvedélyükre.
A fogyasztással egyenes arányban áll a kiugróan magasa dohányzás okozta megbetegedésekben elhunytak száma is: 2002-es statisztikai adatok szerint naponta 80, évente 30 ezer honfitársunk halála hozható összefüggésbe a füstöléssel – ez körülbelül kétszer több, mint ahányan alkoholizmus, kábítószer-fogyasztás, baleset, erőszakos halál, öngyilkosság és AIDS miatt összesen meghalnak.
A sokkoló statisztika ellenére igen kevesen érzik magukat elég erősnek ahhoz, hogy végleg lemondjanak a dohányzás öröméről. Sok dohányos azért nem teszi le a cigarettát, mert attól fél, hogy meghízik. Pedig egyszerű és könnyen betartható életmódi tanácsokkal, sporttal és új táplálkozási szokások kialakításával plusz kilók nélkül szabadulhatnának meg a nikotinfüggőségtől. Az országban 130 helyen működik a dohányzásról leszokni kívánókat segítő rendelés, ahol a tanácsadáson kívül nikotinpótló készítményekkel is ellátják az érdeklődőket. A dohányzás elhagyását követően a páciens végül azt veszi észre, hogy tisztul a tüdeje, könnyebbé válik a légzése, növekszik a teherbírása, javul a szaglása és az ízlelése.
A környezetben lévő dohányfüst beszívása is rendkívül veszélyes, elsősorban a kisgyerekek egészségét károsítja. A dohányos szülők gyermekei életük első 2-3 évében gyakrabban kapnak légúti fertőzést. A leggyakoribb következmény a hörghurut, tüdőgyulladás. Dohányos szülők gyermekei gyakrabban lesznek asztmások. Azt is megfigyelték, hogy dohányfüstös környezetben felnövő gyermekek tüdeje visszamarad a fejlődésben. Különösen kárt okozó, ha az anya a terhesség alatt dohányzik és a passzív dohányzás károsító hatásainak teszi ki magzatát. De nem közömbös a születendő gyermek, valamint az anya egészségére, ha a terhes anya van kitéve a mások által kifújt cigarettafüstnek.
A dohányzás elleni fellépésnek még egy világnapja van: november harmadik csütörtökje a Dohányfüstmentes nap.
Forrás: sulinet.hu, MedicInfo

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban