Irak: 10 milliárdos kiadás, 1 milliárdos bevétel

Eddig 1 milliárd forintos bevételt és 10 milliárdos kiadást jelentett Magyarországnak az iraki szerepvállalás. A bevételi oldal azért nem nő, mert az illetékes külföldi cégek nem a magyar alvállalkozóknak juttatják a megbízásokat – írja a Népszabadság, hozzátéve: a katonai szállítóalakulat 10 milliárdba került. Juhász Ferenc, a szaktárca vezetője szerint azonban szerepvállalásunk „totálisan pozitív egyenlegű".

MNO
2005. 05. 18. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízmilliárd forintos kiadás szemben az egymilliárdos üzlettel – ez az iraki szerepvállalás két évének magyar egyenlege. A Népszabadság értesülései szerint ugyanis az eddigi tapasztalatok szerint az újjáépítéssel megbízott amerikai cégek szinte kizárólag egyesült államokbeli, brit, iraki, valamint más, például az Öböl-térségből származó alvállalkozóknak juttatnak megbízásokat.

A Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) szerint jelenleg két magyar vállalkozás vesz részt az arab ország újjáépítésében: a Larus Kft. és az Atco Kft. Mindkét cég mobil katonai létesítmények szállítására kapott megbízást, 40 millió dollár értékben. A védelmi tárca részvénytársasága, a gödöllői HM Currus Rt. végezheti el azoknak a T-72-es harckocsiknak a „helyrepofozását”, amelyeket ajándékként adunk át az iraki hadseregnek – teszi hozzá a lap. (A Magyar Nemzet korábban szintén ilyen információt közölt.) Mint írják, ez 2,5 millió dolláros üzlet. (Ismeretes: a szaktárca korábban cáfolta, hogy a Currus újítaná fel a tankokat.)

Az iraki vállalkozás kiadási oldalának legnagyobb tétele a háromszáz fős katonai szállítóalakulat volt. A zászlóalj felszerelése, kiképzése, eszközeinek oda- és visszaszállítása, valamint a katonák kiemelt bérezése a lap szerint tízmilliárd forintba került. Ez emelkedett volna további hárommilliárd forinttal, ha az idén útnak indul az a 150 fős őrző-védő alakulat, amely a NATO kiképzőbázisát védte volna.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a Népszabadságnak azt mondta: szerepvállalásunk „totálisan pozitív egyenlegű„, a NATO-ban javította megítélésünket. Hiába tűnik úgy, hogy az őrző-védő alakulatra mégsincs szükség a bagdadi kiképzőközpont őrzésénél, a NATO-nál számítanak arra, hogy ismét jelentős szerepet vállalunk majd a helyzet stabilizálásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.