Megszorítások a Veres-csomagban; hátrányban a költségvetési szervek

Elsősorban a költségvetési szerveket érintik hátrányosan a Veres János pénzügyminiszter által múlt héten bejelentett intézkedések – tudta meg a Magyar Nemzet.

MNO
2005. 05. 24. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy korábbi utasítás értelmében az eredetileg tervezett ötven százalék helyett az első fél évben „csak” 35 százalékot költhetnek el a tárcák fejezeti kezelésű előirányzataikból, a lap információi szerint azonban a fennmaradó 15 százalékot valószínűleg végleg elvonják az intézményektől. A megszorításokra azért van szükség, mert az egész évre tervezett hiány 96 százaléka már az első fél évben teljesül.

Kőszegi Márk, a pénzügyi tárca sajtóosztályának helyettes vezetője egyelőre nem kívánta kommentálni az elvonásokra vonatkozó értesülést. Mint mondta, Veres János heteken belül nyilvánosságra hozza az intézkedéseket. A pénzügyminiszter múlt héten csupán annyit közölt, hogy „lesz olyan döntés, amely növeli a bevételeket, s lesz olyan, amely a kiadásokat csökkenti”.

Barcza György, az ING Bank elemzője elmondta, hogy a piac kész tényként kezeli a kiadáscsökkentő intézkedések meghozatalát, ám az még kérdéses, hogy ezekből mennyi valósul meg ténylegesen.

A Világgazdaság írása szerint Veres János pénzügyminiszter ma külföldi és hazai elemzőkkel találkozik. Ez nem ritka, ám újdonság, hogy most először tartanak konzultációt a külföldi és a hazai elemzőknek egyszerre. A központi költségvetés kiadásai között a két legnagyobb – a Pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint összesen közel 3100 milliárd forintos – tétel, a központi költségvetési intézmények és a fejezeti kezelésű előirányzatok esetében képzelhető el zárolás, mivel a többi sor determinált – mutat rá Samu János. A Concorde Értékpapír Rt. makroelemzője felhívja a figyelmet: az idei büdzsében intézményi kiadásokra eleve a tavalyi, zárolásokkal csökkentett előirányzatnál 5 százalékkal kevesebb van, s a hiányelszaladást meggátolandó, a 160 milliárd forintra rúgó államháztartási tartalék nagy részét a két említett tétel kiadásaiból képezték. Így az újabb „nadrágszíjhúzás” több minisztériumnál fájdalmas lenne.

Egyetért Forián Szabó Gergely, a CA IB Alapkezelő elemzője, aki kiemeli: időszűke miatt ismét a fűnyíróelv érvényesülhet. Így néhány tíz milliárd forintot meg lehet spórolni, ám a probléma hosszú távú kezelését a feladatok és azok finanszírozásának átgondolásával lehetne elérni. A kockázatok elsősorban a bevételi soron vannak. Az Állami Számvevőszék a 2005-ös költségvetésnél magas kockázatúnak értékelte az áfa-előirányzatot, míg az szja-terveket közepesen kockázatosnak ítélte, és a két adónem esetén legalább 120 milliárd forintos elmaradás lehetőségére hívta fel a figyelmet. Emellett Forián a jövedéki adóból is 20-30 milliárddal kevesebbre számít a eredeti tervekhez képest – a PM a jövedéki adóból legújabb előrejelzésében 15 milliárddal kisebb összeget vár –, s a tb-kassza 30–50 milliárddal rosszabb lehet. Samu szerint a várakozásoktól elmaradó bértömeg-növekedés miatt a terveknél kevesebb társadalombiztosítási járulék folyhat be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.