Köztisztviselők és közalkalmazottak jogállása: visszavonják a korábbi döntést
Mégsem lesz kötelező nyugdíjazni a 65 éves köztisztviselőket és közalkalmazottakat, mert a most tárgyalt törvényjavaslat teljes egészében visszavonja az erről szóló, sok tiltakozást kiváltott tavalyi döntést. Az öt szocialista képviselő által benyújtott tervezet indoklása elismeri, hogy decemberben váratlanul változtattak a szabályokon, és ez alkotmányossági kérdéseket vetett fel, továbbá bizonyos feladatokat talán nem is lehetne ellátni a nyugdíjazások miatt.
A javaslatot támogatják az ellenzéki frakciók is, de bírálták a kormánypártokat a korábbi meggondolatlan, hibás döntés miatt. Egyedül az SZDSZ nem ért egyet a teljes visszalépéssel, mert a kisebbik koalíciós párt szerint fiatalítani kellene a közalkalmazotti és köztisztviselői gárdát, helyet teremtve a pályakezdő fiataloknak.
Új kulturális szabályozásról tárgyalt az Országgyűlés
A négy éve, a Fidesz-kormány idején született, kulturális örökség védelméről szóló törvény módosításáról tárgyalt ma az Országgyűlés. A tervezet szerint a jövőben az örökségvédelmi hivatal saját hatáskörben leállíthatja a műemlékeket érintő engedély nélküli építkezéseket. Nemcsak az eredeti állapot visszaállításáról dönthet, hanem választhat olyan megoldást is, amely részben engedélyezi a már elkezdett munkát. Bevezetik az örökségvédelmi bírságot, amelyet szintén az örökségvédelmi hivatal róhat ki. Arról is rendelkezik a tervezet, hogy a régészeti lelőhelyeket természetvédelmi őrök védik majd.
Bozóki András kulturális miniszter elmondta: nem változik a kizárólagos állami tulajdonban maradó műemlékek listája, tehát nem adnak el semmit. Halász János Fidesz-vezérszónok szerint azonban ez csak a társadalmi tiltakozás hatására alakult így, ugyanis korábban a kormány pusztán a költségvetési bevételek növelése érdekében rengeteg kastélyt és fürdőt el akart kótyavetyélni. A kormánypárti felszólalók szerint ez nem igaz, de a magántulajdontól önmagában nem kellene félni.
Szabó Zoltán, az MSZP és Pető Iván, az SZDSZ vezérszónoka egyaránt hangsúlyozta: a magántulajdonos gyakran jobban tud gondoskodni egy műemlékről, mert több pénze van, mint az államnak, miközben a hatóság ellenőrizheti, hogy megfelelően hasznosítja-e. Ezen elvi álláspont ellenére azonban most a kormánypártok is támogatják azt, hogy a listán szereplő 266 épület állami tulajdonban maradjon.
Turi-Kovács Béla: A magyar árunak nincs becsülete a piacon
Mit kíván tenni az új agrárminiszter az elkövetkező egy esztendőben azért, hogy a három év súlyos kártevései után ez az egy esztendő legalább a kárenyhítést szolgálhassa – tette fel a kérdést Turi-Kovács Béla (Fidesz) keddi napirend előtti felszólalásában. A politikus a miniszter első intézkedéseit biztatónak nevezte, s megjegyezte még jó együttműködés is lehetséges a kormányzat és ellenzék között. A politikus ugyanakkor hozzátette: csodát már nem várnak.
– Helyre kell állítani azt a megrendült bizalmat, amely három év gyötrelme után a magyar gazdatársadalom és az irányítók között feszül – fogalmazott. Turi-Kovács Béla lehetetlennek nevezte, hogy 30 százalékkal nő az import és 5 százalékkal az export, miközben nagyon jó termés volt az adott esztendőben.
– Meg kell fordítani azt a trendet, hogy a magyar árunak nincs becsülete az eladópolcokon – jelentette ki Turi-Kovács Béla. A politikus utalt az utóbbi egy esztendőt jellemző paprika- és tojásbotrányra, amelyek jelzik: súlyos hiba van a rendszeren belül. Turi-Kovács Béla üdvözölte a 2,8-as zsírtartalmú külföldi tejek polcokról való levételére vonatkozó miniszteri döntést, egyúttal egy olyan, a döntés után vásárolt tejesdobozt adott át az államtitkárnak, amely 2,8-as tejet tartalmazott, de nem Magyarországon bejegyzett cég terméke.
Pásztohy András, a földművelésügyi minisztérium államtitkára válaszában ígéretet tett arra, hogy utánanéz ennek az esetnek. Egyetértett az export növelésére vonatkozó ellenzéki kéréssel. Az államtitkár elmondta: javaslat készült a magyar áruk becsületének helyreállításával, a magyar élelmiszerek biztonságának erősítésével kapcsolatban.
Török Zsolt (MSZP) a tehetséggondozás fontosságáról beszélt napirend előtti felszólalásában. Csapody Miklós (MDF) a lakásfelújítást terhelő áfa csökkentését javasolta. Katona Tamás pénzügyi államtitkár uniós szabályokra hivatkozva közölte, hogy a kezdeményezés nem valósítható meg.
Magyar Rádió, fideszfrakcio.hu

„Amíg tart a háború és folytatódnak a szankciók, addig Európa és benne Magyarország fizeti meg a háború árát!”