Az olykor milliárdos nagyságrend ellenére egyre szemérmesebben kezeli fogyasztói tartozását a fővárosi közüzemi társaságok egy része, legalábbis azok, amelyeknek árképzése nagyban függ az államtól – írja a Népszabadság.
A titkolódzás egyik fő oka a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Rt. és a Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Rt. esetében az, hogy a díjemelések mértékét részben meghatározó, úgynevezett indokolt költségek közül mindig visszatérő vitát jelent a tartozások mértékének elismertetése az energiahivatallal. Az Elmű adósairól mindössze annyit árul el, hogy a budapestiek túlnyomó többsége mára fizetőképesebbé vált és „jól teljesít”.
Pontos adatokat a gázszolgáltató sem szívesen közöl, de valamelyest beszédesebb: a cégnek a fűtési szezon végén átlagosan 2,5-2,8 milliárd forinttal „szoktak tartozni”. Ez az éves árbevétel 2-2,5 százaléka körüli összeg. A behajtás hatékony eszköze a háromszori felszólítás: a kikapcsolást a többség nem várja meg.
Közlékenyebbek azok a cégek, melyek árait az önkormányzat határozza meg. A Főtáv Rt.-nek a március 31-i állapot szerint csaknem kétmilliárd forinttal tartoztak, ebből több mint 1,1 milliárddal a lakosság. Az összeg függ a fűtési szezontól is, a tartós adósok aránya csupán öt százalék. A kinnlevőség 90-95 százaléka 180 napon belül befolyik (a cég ezután eladja a követelést). Az első három hónapban 340 ügyféllel kötöttek részletfizetési megállapodást 36 milliós tartozásukra, míg 156 szerződést (7,8 millió forint) nem teljesítés miatt felbontottak.
A csatornadíjak nagy részét a Díjbeszedő Rt., egy kisebb hányadát pedig a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Rt. számlázza és szedi be. A lejárt határidejű tartozások meghaladják a 2,5 milliárd forintot, ebből kétmilliárdos a lakossági tartozás. Az összes kinnlevőség mintegy hetven százalékát a 90 napon belüli tartozások teszik ki, melyeknek nyolcvan százalékát ebben a periódusban kiegyenlítik. A háztartások és a nagyfogyasztók egy évet meghaladó adóssága az összes tartozás húsz százaléka. A többszöri eredménytelen felszólítás után fizetési meghagyás következik, majd a per, ha valaki vitatja a követelés összegét, jogosságát. Jelenleg az öszszes kinnlevőség négy százalékát, mintegy hetvenmillió forintot perel az rt.
A legkevesebbel, tavaly év végi adatok szerint 172 millió forinttal, a Fővárosi Vízművek Rt.-nek tartoznak a háztartások, 409 millióval a közületek. A cégnek jelenleg csupán ötven peres ügye van. Ahol lehetőség van rá, korlátozzák a szolgáltatást, de leginkább a tavaly augusztustól bevezetett, ötszörös büntetőtarifa riasztja vissza a fogyasztókat. A három hónapos türelmi időszak első hónapjában mintegy tizennégymillió forint folyt be.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe