Szemérmesen kezelt tartozások

Az olykor milliárdos nagyságrend ellenére egyre szemérmesebben kezeli fogyasztói tartozását a fővárosi közüzemi társaságok egy része. A titkolódzás egyik fő oka, hogy a díjemelések indokolt költségei közül vitát jelent a tartozások mértékének elismertetése az energiahivatallal.

MNO
2005. 05. 23. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az olykor milliárdos nagyságrend ellenére egyre szemérmesebben kezeli fogyasztói tartozását a fővárosi közüzemi társaságok egy része, legalábbis azok, amelyeknek árképzése nagyban függ az államtól – írja a Népszabadság.

A titkolódzás egyik fő oka a Fővárosi Gázművek (Főgáz) Rt. és a Budapesti Elektromos Művek (Elmű) Rt. esetében az, hogy a díjemelések mértékét részben meghatározó, úgynevezett indokolt költségek közül mindig visszatérő vitát jelent a tartozások mértékének elismertetése az energiahivatallal. Az Elmű adósairól mindössze annyit árul el, hogy a budapestiek túlnyomó többsége mára fizetőképesebbé vált és „jól teljesít”.

Pontos adatokat a gázszolgáltató sem szívesen közöl, de valamelyest beszédesebb: a cégnek a fűtési szezon végén átlagosan 2,5-2,8 milliárd forinttal „szoktak tartozni”. Ez az éves árbevétel 2-2,5 százaléka körüli összeg. A behajtás hatékony eszköze a háromszori felszólítás: a kikapcsolást a többség nem várja meg.

Közlékenyebbek azok a cégek, melyek árait az önkormányzat határozza meg. A Főtáv Rt.-nek a március 31-i állapot szerint csaknem kétmilliárd forinttal tartoztak, ebből több mint 1,1 milliárddal a lakosság. Az összeg függ a fűtési szezontól is, a tartós adósok aránya csupán öt százalék. A kinnlevőség 90-95 százaléka 180 napon belül befolyik (a cég ezután eladja a követelést). Az első három hónapban 340 ügyféllel kötöttek részletfizetési megállapodást 36 milliós tartozásukra, míg 156 szerződést (7,8 millió forint) nem teljesítés miatt felbontottak.

A csatornadíjak nagy részét a Díjbeszedő Rt., egy kisebb hányadát pedig a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Rt. számlázza és szedi be. A lejárt határidejű tartozások meghaladják a 2,5 milliárd forintot, ebből kétmilliárdos a lakossági tartozás. Az összes kinnlevőség mintegy hetven százalékát a 90 napon belüli tartozások teszik ki, melyeknek nyolcvan százalékát ebben a periódusban kiegyenlítik. A háztartások és a nagyfogyasztók egy évet meghaladó adóssága az összes tartozás húsz százaléka. A többszöri eredménytelen felszólítás után fizetési meghagyás következik, majd a per, ha valaki vitatja a követelés összegét, jogosságát. Jelenleg az öszszes kinnlevőség négy százalékát, mintegy hetvenmillió forintot perel az rt.

A legkevesebbel, tavaly év végi adatok szerint 172 millió forinttal, a Fővárosi Vízművek Rt.-nek tartoznak a háztartások, 409 millióval a közületek. A cégnek jelenleg csupán ötven peres ügye van. Ahol lehetőség van rá, korlátozzák a szolgáltatást, de leginkább a tavaly augusztustól bevezetett, ötszörös büntetőtarifa riasztja vissza a fogyasztókat. A három hónapos türelmi időszak első hónapjában mintegy tizennégymillió forint folyt be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.