Szolíd kereszténydemokrata esélyek Északrajna-vesztfáliában?

Egyre élesedik a választási kampány északrajna-vesztfáliaiában - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A konzervatív napilap Francia árnyak a brit politika felett című írásában Tony Blair brit kormányfőnek az uniós alkotmány ratifikálásáról kiírandó népszavazás kapcsán tanúsított lavírozgatásairól számol be.

2005. 05. 20. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap A Forsa ideiglenes határozata a CDU ellen címmel az egyre élesedő északrajna-vesztfáliai választási kampányról számol be. A Forsa közvéleménykutató intézet saját tájékoztatása szerint két ideiglenes határozatot hozatott az északrajna-vesztfáliai CDU ellen a hamburgi tartományi bíróságnál, miután a kereszténydemokraták az SPD iránti elfogultsággal vádolták meg őket.

A határozat értelmében a CDU nem ismételheti meg azokat a feltételezéseit, miszerint az SPD a kívánt közvéleménykutatási adatokat megrendelte a Forsanál.

A Forsa az első, május 5-i miniszterelnök-jelölti vita után végrehajtott villámfelmérésben a hivatalban lévő Peer Steinbrücköt (SPD) hozta ki győztesen kihívójával, a kereszténydemokrata Jürgen Rüttgers-szel szemben. A közvéleménykutatás eredményét azonban előre lejátszott mérkőzésnek nevezte Hans-Joachim Reck, a tartományi CDU főtitkára, aki úgy fogalmazott: „Mindenki tudja: Amire azt írják Forsa, abban valójában az SPD rejtőzik.” A Forsa erre reagálva kijelentette, hogy az intézetnél senki sem rendelhet meg semmilyen eredményt.

A vasárnapi választások kimenetelét firtató közvéleménykutatások – azok is melyeket a Forsa készített – szolíd CDU-FDP többséget jeleznek a düsseldorfi tartományi gyűlésben. Az utolsó vörös-zöld koalíció veresége a legnépesebb német tartományban súlyos következményekkel járhat elemzők szerint a berlini szövetségi kormány számára is.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap Francia árnyak a brit politika felett címmel Tony Blair brit kormányfőnek az uniós alkotmány ratifikálásáról kiírandó népszavazás kapcsán bemutatott politikai cikk-cakkjairól cikkezik.

A közelgő francia referendum árnyai már megjelentek a brit politika felett. Csütörtökön a londoni miniszterelnöki hivatal egyik szóvivője kénytelen volt megerősíteni, hogy az uniós alkotmányról rendezendő brit referendumot továbbra is napirenden tartják. A nyilatkozat azt a látszatot kívánta korrigálni, miszerint London már feladta a referendum gondolatát, valamint Straw külügyminiszter és Alexander Európa-miniszter eltérő álláspontot képviselne a kérdésben. Az alkotmány brit elutasítói már ezen a héten megkezdik kampányukat.

Az igenlők kampánya meg várná a franciaországi népszavazás eredményét, majd ezek után kezdene csak hozzá a felvilágosító rendezvények költségeit fedező adományok gyűjtéséhez. A legfrissebb közvéleménykutatások szerint a megkérdezettek a 54 százaléka ellenzi, míg 30 százaléka támogatja az uniós alkotmányt. Douglas Alexander Európa-miniszter Brown pénzügyminiszter hű szövetségese, első miniszteri beszédében úgy fogalmazott az alsóházban, hogy Nagy Britannia más választási eredményektől függetlenül referendumot kíván tartani az alkotmánytervezetről. Alexander bizonyítékként Blair április 18-i alsóházi beszédét idézte. Csakhogy, miként az megszokott, mindenre és mindennek az ellenkezőjére is lehet Blair idézetet találni. A választási kampányban a miniszterelnök többször is úgy fogalmazott, csak akkor lehet referendumot, ha még létezik az alkotmány.

Ezt az rugalmas vonalat követi Straw külügyminiszter is, aki a rádióban úgy fogalmazott, a brit kormány a szavát adta, hogy népszavazást rendez, de az esetleges francia elutasítás komoly problémát okozna. E kijelentésével arra utalt, hogy a júniusi EU csúcstalálkozó dolga, hogy arról döntsön, egy francia nemet követően van-e még értelme a ratifikációs folyamatnak.

Mindenesetre úgy tűnik, a francia referendum megfekszi a Blair kormány gyomrát. Ha a franciák igennel szavazna Blair kénytelen lesz egy alkotmánypárti kampányt folytatni – ami eddig nem igen akaródzott neki. Most azonban nem csak a témával támadnak problémái a brit miniszterelnöknek, de az időponttal is. Egy referendum ugyanis – függetlenül a választói akarattól – természetes oka lehetne Blair távozásának. Mindmáig Blair kitart amellett, hogy a teljes hivatali idejét ki kívánja tölteni. Mai megítélés szerint a referendum legalkalmasabb időpontja 2006. májusa, vagy júniusa lehetne. Amennyiben a franciák elutasítanák az alkotmányt, akkor ugyan megúszhatná Blair a népszavazást, az így keletkező káosz viszont katasztrofális hatással lenne a júliusban kezdődő brit uniós elnökségre.

Ezen túl ismételten megromolhatna a brit-francia viszony, hiszen Chirac elnök Blairben látná a veresége okát, hiszen ő azért volt kénytelen megtartani a francia referendumot, mert Blair minden korábbi fogadkozása ellenére bejelentette a brit népszavazás tényét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.