A Széchenyi-kártyás hitelek mögött alig van fedezet

Egyre komolyabb félelmek fogalmazódnak meg azzal kapcsolatban, hogy gondot okozhat a Hitelgarancia Rt.-nek (Hg Rt.) a Széchenyi-kártyás garanciavállalás. Bár a társaságnál hangsúlyozzák: az év első öt hónapjának adatai drámai romlást még nem mutatnak, ám attól tartanak, hogy a komolyabb gondok a megemelt hitelösszegű keretek júliusi évfordulója után következnek.

MNO
2005. 06. 20. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt a félelmet látszik alátámasztani az a tény, hogy a kártyaprogramot irányító Ka-Vosz Rt. honlapján lévő, a nem fizető adósokat számba levő feketelista az év eleje óta több mint megháromszorozódott. Az induló 90 cég helyett jelenleg már – a június végi újabb fordulónap előtt – 370 szerepel rajta, amelyek döntő többsége több mint 5 millió forinttal adós kártyakibocsátó bankjának – s növeli egyben a Hg Rt. kockázatát. A kimutatások szerint jelenleg mintegy 35 ezer kártya van forgalomban, összesen mintegy 120 milliárd forintos hitelkerettel, amelyből átlag 70-80 százalékot ki is használnak a tulajdonosaik.

A Hg Rt. stratégiai prognózisán belül a Széchenyi-kártyák mögé kerülő garanciaállomány a 2004. évi 63 milliárdról, 2006 végére 81 milliárdra futhat fel, ami a teljes éves garanciavállalás közel 44 százalékát tenné ki. A tavalyi évben a Hg. Rt. terveiben mindössze 20 milliárdnyi garanciavállalás szerepelt, miközben – nem kis részben a júliustól 10 millió forintra növelt küszöbnek – ténylegesen 63 milliárd forint Széchenyi-kártyás hitelt kellett garantálnia a társaságnak. Ez pedig a teljes éves 157 milliárdos garanciavállalás több mint 40 százalékára rúgott. A Hg Rt. stratégiai terve szerint az éves garanciavállalások növekedését az idén teljes egészében a Széchenyi-kártyás garanciaállomány bővülése teszi ki.

Vadász Márton, a társaság ügyvezető igazgatója szerint a fő gondot az okozza, hogy – ellentétben más garantált hitelekkel – a Széchenyi-kártyás hitelek mögött lényegében nincs fedezet. A megugró hitelösszeg és a felfutó volumen kapcsán a Hg Rt. idei üzleti terve a 2004. évi 3,4 milliárd forintnyi beváltott garanciánál több, mint 60 százalékkal nagyobb, 5,6 milliárd forintos beváltással számol. A garanciaportfólió romlása kapcsán a Hitelgarancia Rt. a tavalyi évben 3,3 százalékos céltartalékrátát 3 év alatt 3,6 százalékra kívánja növelni.

A Hg Rt. kimutatásai szerint a kártyás ügyfelekkel szemben foganatosított behajtási eljárások során az átlagos megtérülés jelenleg 18,5 százalékos, szemben az egyéb hitelek 34 százalékos arányával. A Hg Rt. egyébként a kártyahitel-követelések behajtására – saját kockázatait csökkentendő – öt évre szóló engedményezési keretmegállapodást írt alá egy banki követeléskezelő céggel.

Vadász Márton szerint a növekvő kockázat mellett a társaság tervezését is megnehezíti a portfólióból egyre nagyobb részt kiharapó éven belüli állomány: tekintve, hogy a kártyaszerződések megújítása nem automatikus, a Hg Rt.-n kívül álló üzleti döntések komolyan nehezítik a társaság tulajdonosai által megfogalmazott forgalmi elvárások teljesítését.

Forrás: Napi Gazdaság

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.