Bármikor megbüntethető feketemunka miatt az a vállalkozás, amely próbamunkával tesztel egy-egy új munkatársat. Az OMMF szerint egyértelműen feketemunkának minősül a munkaalkalmassági teszt, ha annak nincs rendezett jogi formája. A próbamunka fogalmát nem ismeri a munka törvénykönyve, ezért azt csak a próbaidő intézményén belül alkalmazhatja a vállalkozás – cikkezik a Világgazdaság.
Gyakori, hogy az állásinterjúk részeként a cégek, illetve a személyzeti tanácsadók néhány órás feladatot adnak az állásra pályázónak. Így például a vendéglátásban, a termelő cégeknél és adminisztrációs munkakörökben sem ritka, hogy a gyakorlatban kell bizonyítaniuk a jelölteknek a munkára való alkalmasságukat. Így akár az egyórás próbamunkához is szerződést kell kötniük a cégeknek a jelölttel, igaz, bármikor indoklás nélkül felmondhatják azt.
Ez azt is jelenti, hogy minden olyan munkaerőt, akit tesztelni akar egy vállalkozás, be kell jelentenie az EMMA-ba, majd alkalmatlansága esetén ki is. Az OMMF osztályvezetője szerint ilyen esetekben megoldást jelenthet még az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás is. Ha a próbamunka legális lenne, az ellenőrzések során a feketefoglalkoztatók is hivatkozhatnának arra, hogy csak tesztelik a dolgozót – tette hozzá.
Az újabb adminisztrációs terheket ugyanakkor nonszensznek tartja Szatmáriné Balogh Mária, a Convictus-Consult Vezetési Tanácsadó Kft. ügyvezetője, aki a Világgazdaságnak elmondta: amíg egy cég nem nyerészkedik az új munkaerő tesztelésével, addig nem követ el feketefoglalkoztatást. Úgy véli, a joghézagot a munka törvénykönyvének rugalmasabbá tételével lehetne pótolni.
(Világgazdaság)

Ma dönthetnek arról, hogy lesz-e újabb munkaszüneti nap Magyarországon