Egyszerűbb adózás, feketemunka elleni lépések, legális foglalkoztatás
A kormány az adózás egyszerűsítését, a feketemunka elleni fellépést és a legális foglalkoztatás bővítését kívánja elérni az adótörvény tervezett módosításával – jelentette ki Katona Tamás a Parlamentben a törvényjavaslat általános vitájában. A Pénzügyminisztérium államtitkára expozéjában elmondta: a módosítással kevesebb lesz az adminisztráció és ellenőrizhetőbbé válik a társadalombiztosítás jogszerű igénybevétele.
A törvényjavaslat parlamenti vitájában a szocialisták amellett érveltek, hogy az előterjesztés révén kevésbé lesz bürokratikus az adórendszer és nő az ellenőrzés hatékonysága. Az államtitkár elmondta: 2007-től a magánszemélyek nem a munkáltatójuktól, hanem az adóhatóságtól kérhetik jövedelemadójuk megállapítását.
A Fidesz és az MDF előkészítetlennek tartja a jogszabály módosítását, mert nem készültek hatástanulmányok arról, hogy a változtatások miként érintik majd a vállalkozások jövőjét.
A Fidesz vezérszónoka úgy vélekedett: attól nem lesz egyszerűbb a rendszer, hogy az adó megállapítása átkerül az APEH-hez. Lenártek András közölte: az új szabályozás többletforrásokat igényel majd, mert erre a feladatra nincs megfelelő apparátus az adóhivatalnál.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője közölte: a javaslat céljával szemben nem csökkenti, hanem növeli a bürokráciát és az adminisztrációs terhet.
Bőhm András szabad demokrata képviselő azt mondta: világos, precíz nyilvántartási rendszerre van szükség , hogy ne lehessen elkerülni az adózást.
Fónagy János: A kormány kampánypénzzé alakítja a BA Rt. eladásából származó pénzt
A napirend előtti felszólalások témái között a parlamentben kedden a képzés fejlesztésére vonatkozó kormányzati program, a családtámogatási rendszer átalakítására vonatkozó elképzelések, a Budapest Airport Rt. privatizációja, valamint az államfőválasztás módja szerepelt.
Az ország érdekeit súlyosan sértő, esetenként a korrupció árnyékát is magán viselő ügyletek sora jellemzi a balliberális kormány működésének elmúlt három évét – mondta Fónagy János (Fidesz) napirend előtti felszólalásában. Hozzátette: az M5-ös autópálya kivásárlásának és továbbépítésének körülményei, a MOL-részvények eladása, a kakaóbiztos számítógépek, a vecsési földek, a MÁV mozdonytenderének botránya után az elmúlt héten megjelent a Budapest Airport Rt.-nek az állami tulajdonból történő kijátszására vonatkozó hirdetmény. A repülőtér utasforgalma két év alatt 145 százalékkal, a repülőgép forgalma 140 százalékkal, az adózatlan eredménye 4,8 milliárd forintról 12 milliárd forintra növekedett.
A nagy nyugati repülőterek többségi tulajdonként állami, tartományi, vagy önkormányzati tulajdonban van – mutatott rá Fónagy János, aki szerint a kormány a cég gazdasági társasággá alakításával a magyar költségvetést 1-1,5 milliárd forintos bevételtől fosztja meg.
Fónagy János szerint a jelentős készpénzbevételt a költségvetés lukainak befoltozására kívánják fordítani, hogy a választások előtt legyen muníció látszatintézkedésekre, tehát az állam egyik biztos gazdasági támaszát választási kampánypénzeké alakítják – mondta Fónagy János.
Katona Tamás pénzügyi államtitkár kiállt a privatizáció mellett, amelyet, mint mondta, átlátható módon és a törvényeknek megfelelően fognak lebonyolítani. Szerinte a piacgazdaságban nem cél, hogy az állam tulajdonos legyen, feladata inkább az, hogy jól szabályozzon. Közölte, hogy Magyarország logisztikai szerepének optimális kihasználása érdekében jelentős beruházásokra van szükség a repülőtéren.
A száz lépéssel kapcsolatos miniszteri bejelentésben szerepelt, hogy a pincérek borravalója és az alkalmi munkások bére után is lehessen nyugdíjjárulékot fizetni, tehát számítson bele a nyugdíjba.
Az ellenzék elutasítja ezt, mondván, hogy nem old meg semmit, kevés helyen vezetnék be, viszont ott drágulást okozna. A javaslat arról is szól, hogy aki magánemberként alkalmi munkavállalói könyvvel dolgoztat valakit, az a közterhekre fordított összeg 75 százalékát levonhatja jövedelemadójából. A nagyon heves vita nem közelítette az álláspontokat. A parlamentben elhangzott: az SZDSZ négypárti egyeztetést kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről és a választójogi törvény módosításáról.
(Forrás: fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió, Info Rádió)