Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947. február 25-én a hazánkat megszálló szovjet erők egységei – mindenféle magyar bírósági ítélet vagy rendőrségi eljárás nélkül – elfogták és a Szovjetunióba hurcolták. Példátlanul agresszív megnyilvánulás volt ez az akkoriban kezdetlegesen kialakuló magyarországi demokráciakísérlet ellen. Kovács Béla az Isten, haza, család jelszavával kampányoló, s a polgári értékrendet képviselő és az 1945-ös parlamenti választásokon a szavazatok csaknem hatvan százalékát megszerző Független Kisgazdapárt egyik meghatározó vezetője volt. A polgári politikusnak a közéletből való kiiktatása szimbolikus üzenetként volt értelmezhető a megszállók részéről. Kimutatták, hogy a kommunista Szovjetunió a magyar polgári politikusokkal bármit megtehet.
Február 25-e immár negyedszázada a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja. Világszerte – a Szovjetuniótól Kambodzsáig, Észak-Koreától Magyarországig – mintegy százmillió ember esett áldozatul a kommunizmusnak.
Ez a hatalmas embertömeg a mai Magyarország lakosságának jó tízszerese. Döbbenetes szám! Százmillió élet, százmillió egyéniség, százmillió különböző sors, amelyek egy embertelen és emberellenes ideológiának, s annak még embertelenebb megvalósítóinak, a kommunista országok parancsuralmi rendszereinek estek áldozatul.
Esterházy Péter A szavak csodálatos életéből című, a Mindentudás egyeteme című sorozatban 2003-ban elhangzott előadásában így fogalmazott: a nácik „megígérték, hogy kiirtják az emberiség egy részét, és kiirtották az emberiség egy részét, ezzel szemben a kommunisták megígérték, hogy mindenki egyenlő lesz, és kiirtották az emberiség egy részét.”