A mai eseményen Répássy Róbert felidézte, hogy Gyurcsány Ferenc hétfőn a parlamentben több felelősségvállalásra szólította fel a tehetősebbeket, és azt javasolta, hogy a 100 millió forint egyedi értéket meghaladó lakóingatlanokra évi 0,5 százalékos luxusadót kell kivetni.
Szép szavak a parlamentben
A miniszterelnök parlamenti felszólalásában hangsúlyozta – részben az elmúlt évek gazdasági és társadalmi folyamataira tekintettel – a luxusadó bevezetése az egyik legjobb megoldás arra, hogy korábban az adózás alól kivont jövedelmekből képződött vagyon most újra a közteherviselés tárgyát képezze – mondta Répássy Róbert. A politikus elmondta, hogy megnézték Gyurcsány Ferenc vagyonnyilatkozatát a honlapján, mivel kíváncsiak voltak arra, hogy mennyi luxus-adót kell fizetnie a miniszterelnöknek.
50 nm-es pápai panellakás
Szijjártó Péter a miniszterelnök vagyonnyilatkozatáról elmondta: abban az áll, hogy egy 50 négyzetméteres pápai panellakáson kívül Gyurcsány Ferenc nem rendelkezik más ingatlannal. „Tehát Gyurcsány Ferencnek nincs olyan ingatlanja, amely után luxusadót kellene fizetnie„ – tette hozzá. A képviselő kitért a kormány másik milliárdos tagjának, Kóka Jánosnak a vagyonnyilatkozatára is. „Kóka Jánosnak van több ingatlan is a vagyonnyilatkozatában, ezek az ingatlanok együttesen nagy valószínűséggel többet érnek 100 millió forintnál, azonban a kormány előterjesztése és a miniszterelnök úr nyilatkozata alapján a 100 millió forintot egyedi értékre kell vonatkoztatni. Kóka János tulajdonában lévő ingatlanok egyedi értéküket tekintve nem valószínű, hogy elérik a 100 millió forintot” – fejtette ki. Szijjártó Péter szerint ki lehet mondani, hogy a kormány két leggazdagabb milliárdos tagja nem fog luxusadót fizetni a kabinet jelenlegi elképzelései alapján.
Gyurcsányék nem fizetnek luxusadót?
Szijjártó Péter a miniszterelnök lakhelyéül szolgáló budai villa előtt elmondta, hogyan védhető ki a luxusadó: „a földhivatali nyilvántartás értelmében ezt a rózsadombi villát – amely Gyurcsány Ferencnek és családjának, rokoni körének lakhelyéül szolgál – társasházzá minősítették. A társasházban pedig lakások vannak. A földhivatali nyilvántartás szerint ebben a társasházban három lakás található, amelyek együttes értéke valószínűleg eléri a 100 millió forintot – sőt azt bőven meg is haladja – azonban egyenként erről szó sincs„ – emelte ki.
A villában található lakásokról szólva Répássy Róbert elmondta, hogy ezek közül kettőnek a tulajdonosa Apró Piroska, Gyurcsány Ferenc anyósa, egynek pedig Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége. „Az egész ingatlan nyilvánvalóan az Apró-Gyurcsány család villája, mégis mivel ezek három egyedi ingatlanként külön-külön nem haladják meg a 100 millió forintot, ezért nem fognak ezután a rózsadombi villa után luxusadót fizetni” – tette hozzá. A képviselő megjegyezte: ezzel a módszerrel az is lehetséges, hogy a Versailles-i kastélyt is társasházzá minősítsék, és ez után se fizessenek luxusadót. „A kormány két milliárdos tagja – akik mindketten a 100 leggazdagabb magyar közé tartoznak – megtalálták a módját annak, hogy rájuk ne vonatkozzon a luxusadó. Olyan luxusadót vezettek be, amely 3 és 4 milliárd forintos magánvagyon esetén semmilyen többletfelelősséget rájuk, mint gazdag emberekre nem ró„ – szögezte le Répássy Róbert.
Az esemény közben a házból kilépett a miniszterelnök felesége, aki meglepve értesült a sajtótájékoztató tényéről, azonban a politikai véleménnyel nem értett egyet, és mint mondta, az ellenzéki képviselők félreértették a luxusadóról szóló javaslatot. – Be fogjuk fizetni a luxusadót. Önmagában az, hogy valaki társasházzá alakítja a házát, nem jelent mentséget. Az adófizetés kötelezettsége mindenkit terhel, így minket is – mondta Dobrev Klára.
Fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított