JP Morgan: csak 2012-ben lehet euró Magyarországon

A JP Morgan szerint az euró-bevezetés csak 2012-ben lehetséges hazánkban. A Nemzetközi Valutaalap és a londoni elemzőház szakemberei is az államháztartási hiány miatt aggódnak.

MNO
2005. 06. 30. 6:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan szerint majdnem nulla az esélye a 2010-es euró-bevezetésnek. Ezt a hét elején bejelentett adóreform miatt a 2008-ig megemelkedő államháztartási hiányszámok alapján mondják. A 2012-es euró-bevezetést még lehetséges tartja az intézmény, amennyiben a következő kormány csökkenti a kiadásokat, vagy más adófajták emeléséről dönt – olvasható a Portfólió online gazdasági újságban.

A befektetési banknál úgy látják: az adóváltoztatások nagy valószínűséggel megvalósításra kerülnek, addig a kedvezőtlen költségvetési hatásuk ellensúlyozását célzó kiadáscsökkentések ígérete sokkal kisebb hitelességű. Épp ezért a JP Morgan az eddigi 5,4 százalékról 5,8 százalékra emelte a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányra való prognózisát.

A folyó fizetési mérleg és a költségvetés hiánya okozta kockázatokra hívja fel a figyelmet az IMF most kiadott jelentése is.

A Nemzetközi Valutaalap számítása szerint idén az államháztartási hiány ESA 95 alapon a GDP 4,7 százaléka lesz , míg az adósságállomány a GDP 59,9 százalékára rúg majd (a nyugdíjkorrekció nélkül, ami a hiánynál 1,1, az adósságnál 3,2 százalékpont). Az IMF előrejelzése szerint a kereskedelmi mérleg hiánya a GDP 3, a folyó fizetési mérlegé a GDP 8,6 százalékát teszi ki az idén.

A dokumentum a legfontosabb feladatnak a költségvetési politika kiigazítását nevezi. Véleményük szerint a költségvetési konszolidáció elengedhetetlen, az idei költségvetési célok nem teljesítése visszavetné az adósságcsökkentési folyamatot és tovább rontaná a költségvetés politikai hitelességét.

A konvergencia program költségvetési céljainak betartása szerintük nemcsak az euró 2010-es bevezetése érdekében elengedhetetlen, de azért is, mert ezek elmulasztása aláásná a gazdasági stabilitást, az adósság-teherviselési képességet és a középtávú növekedési kilátásokat.

(Portfólió.hu, Privátbankár.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.