Kifehérítenék az építőipart

Az építőipari feketemunka visszaszorítását szeretnék elérni azzal a rendelettel, mely szerint az építkezések megkezdése előtt részletes, a beruházás költségeit is érintő adatszolgáltatási kötelezettsége lenne az építtetőnek. Az előterjesztés kiterjed a sajátos építményfajtákra is, így az autópályáknál is elkerülhetetlenné válna a műszaki, kivitelezői adatok bejelentése, és a költségekről is be kellene számolni.

MNO
2005. 06. 29. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építőipari feketemunka visszaszorítását célzó törvény kiegészítéseként várhatóan a jövő szerdán fogadja el a kormány az építőipari adatszolgáltatásról szóló rendeletet. A tervezetet ma véglegesítik, és az ágazati kollektív szerződés mellett az építőipari bértarifa-táblázatot is tartalmazza majd – értesült a Napi Gazdaság.

Az előterjesztés szerint egyelőre 10 millió forintos értékhatár feletti kivitelezésnél kizárólag akkor kezdhető meg a munka, ha az építtető az elsőfokú építésügyi hatóságnak nyolc nappal a beruházás kezdete előtt bejelenti a szükséges adatokat. Az építtetőnek a kivitelezés várható költségeiről is el kell küldenie az adatokat az adóhatóságnak. Az előterjesztés kiterjed az úgynevezett sajátos építményfajtákra is, amelybe elviekben az utak és autópályák is beletartoznak. Így az autópályáknál is elkerülhetetlenné válna a műszaki, kivitelezői adatok bejelentése, és a költségekről is be kellene számolni.

Korábbi tervek szerint szerepelt volna a módosító csomagban, hogy a közbeszerzés mértékének 10 százalékát meghaladó mértékű alvállalkozói részvétel kiszámításához a közbeszerzési eljárásban közreműködő alvállalkozók együttes részesedését vették volna alapul. Emellett a teljes javaslatból kivették a vállalkozók adóazonosító számának jelenési kötelezettségét.

Az új szabályok szerint ha az építési műszaki ellenőr vagy esetleg a kivitelező nem rendelkezik a kivitelezési tevékenységhez megfelelő jogosultsággal, a hiányt első körben pótolhatja, ám ha ezt nem teszi meg vagy az építésügyi felügyelet súlyosnak találja a problémákat, akkor 50 ezer forinttól 10 millió forint közötti bírságra számíthat.

(Forrás: Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.