Már nem „divat” a filmlopás?

Vadásznak a mozikban a kamerás kalózokra. Minden rajtakapás, illetve rendőrségi eljárás esetén százezer forintos jutalmat kapnak a feljelentők. A jegyszedők és a gépészek szerint viszont a rossz minőség miatt a filmek többségét a szinkronstúdiókból csempészik ki.

MNO
2005. 06. 08. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szélessávú internet-előfizetések számának növekedésével Magyarországon is egyre terjed a zene-, szoftver- és filmletöltés legnépszerűbb formája, a fájlmegosztó hálózatokon történő csereberélése. Az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány (ASVA) becslései szerint a magyar moziszakmának öt-hat milliárd forintos bevételkiesést okoznak a letöltések, míg a feketepiacon 25 milliárd forintra tehető a játékok, filmek, és kábeltelevíziós jellopások forgalma.

A moziban vadászik az ASVA, mely egy hónappal ezelőtt indított országos akciót a kamerás kalózok megfékezésére, amelynek során arra buzdította a moziba járó közönséget és a mozik alkalmazottait, hogy jelentsék, ha kamerázó nézőt látnak, és minden rajtakapás, illetve rendőrségi eljárás esetén százezer forintos jutalmat kapnak. A győri Cinema Cityben dolgozói bejelentést követően fogtak el egy kamerás kalózt, aki az Átok című filmet digitális kamerával rögzítette. A rajtaütők az akció bejelentésekor tartott sajtótájékoztatón kapták meg a jutalmat. Az eset óta ugyan nem történt újabb bejelentés, Kálmán András szerint az akció mégis sikeresnek bizonyult, mert elriasztó hatása volt.

A Napi Gazdaság által megkérdezett jegyszedők és gépészek szerint viszont a rossz minőség miatt ma már nem jellemző, hogy a filmeket a moziteremben rögzítik, többségüket szinkronstúdiókból csempészik ki, így fordulhat elő, hogy egy-egy darab már a megjelenés előtt megtalálható a hálón. A legtöbben úgy vélik, a forgalmazók is okolhatók a letöltés és másolás terjedéséért, ugyanis túl drágán (három-ötezer forintért) kínálják a DVD filmeket, zenei CD-ket, pedig az esetleges árcsökkentéssel a feketepiaci forgalmat szorítanák vissza.

Az ASVA jogi álláspontja szerint a fájlcserélő hálózatokat használó passzív letöltők is vétkesek, de a bűnüldöző szervek és az alapítvány tevékenysége nem ellenük irányul – mondta Kálmán András, az alapítvány igazgatója. A szervezet a jogértelmezés kérdésében az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülettel sem jutott megegyezésre, az utóbbi szerint ugyanis, ha a felhasználó magáncélra tölt le, nem mást kér fel erre, és nem oszt meg semmit, nem lehet felelősségre vonni. A szerzőket, előadóművészeket és kiadókat a magáncélú másolásra való tekintettel külön díjazás illeti meg: az adathordozókra kivetett jogdíjat az állam a lemezeladási adatok alapján osztja el. Az írható audio CD-k után 56, az írható DVD-k után 4,7 giga byte-ig 150, a felett 300 forint jogdíjat kell fizetni.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.