Megszüntetik az iskolai állásokat

Ellehetetlenülhet az oktatás a közoktatási törvény januári módosítása miatt, mely lehetővé teszi, hogy szeptembertől egyes iskolai posztokra ne alkalmazzanak embert. Az önkormányzatok leépítenek; az egyik alpolgármester szerint „csupán” annyi történik, hogy pedagógusoknak többet kell majd dolgozniuk az eddigi bérükért.

MNO
2005. 06. 24. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptembertől több tucat iskolában megszűnik az igazgatóhelyettesi, az ifjúságvédelmi felelősi és több pedagógiai asszisztensi poszt. Van olyan intézmény, amelyben emiatt a könyvtár naponta csupán egy órát lesz nyitva, máshol az igazgató nyakába szakad a gimnázium esti tagozatának, szakképzési ötödévének és a két tannyelvű oktatásnak a megszervezése is – írja a Magyar Hírlap.

Mindennek a közoktatási törvény januári módosítása az oka, eszerint ugyanis nem lesz kötelező az iskolákban igazgatóhelyettesek, ifjúságvédelmi felelősök, programszervezők és egyéb pedagógiai asszisztensek, technikai munkatársak alkalmazása. Pontosabban: ezeknek a dolgozóknak eddig kötelező volt óraszám kedvezményt adni, szeptembertől azonban a fenntartó önkormányzat dönthet arról, megadja-e. Ha nem, akkor azok, akik eddig a kedvezmény miatt heti tíz óra tanítás mellett látták el feladatukat, ezentúl kötelezően letanítják a húsz órát, emellett azonban vélhetően nem sok energiájuk marad eddigi teendőikre.

Néhány település és megye már döntött is a leépítésekről, így Komárom-Esztergom is. Az önkormányzat egy, neve elhallgatását kérő tisztségviselője elmondta: kizárólag anyagi okok miatt kellett meghozniuk ezt a döntést; a leépítésekkel évente mintegy húsz-harminc millió forintot takarít meg a megye. Közölte: máris látható, hogy a kedvezmények és juttatások nélkül nem vállalják majd el a pedagógusok az eddigi plusz feladataikat.

Ugyanezt mondták a megkérdezett iskolaigazgatók is. Katona Márta, a megyei fenntartású tatai Eötvös József Gimnázium igazgatója a lapnak kijelentette: óriási problémát okoznak a leépítések, emiatt veszélyesnek látja a szeptemberi évkezdést. Az igazgatónő szerint öt vezető feladata szakad a nyakába, mivel az eddigi gazdasági vezető, három igazgatóhelyettes, valamint az esti, szakképző és két tannyelvű tagozatok vezetői helyett mindössze két igazgatóhelyettest „engedélyez„ neki a megye.

Leépít a Baranya megyei Mohács városa is, az itt megkérdezett iskolák vezetői azonban nem nyilatkoztak. Azt mondták, megállapodtak az önkormányzattal, hogy az üggyel kapcsolatban csak a polgármesteri hivatal ad információt. Katona József alpolgármester a Magyar Hírlap kérdésére elismerte, itt is kizárólag a költségvetés helyzete indokolta a döntést. Közölte: a hat iskola vezetői választhattak, mely posztok a legkevésbé szükségesek számukra; van, ahol a könyvtárosi, van, ahol a munkavédelmi felelősi pozíció szűnik meg. Szerinte a gyermekek nem éreznek majd a változásokból semmit, „csupán” a pedagógusoknak kell majd többet dolgozniuk az eddigi bérükért.

Czímer László, az Oktatási Minisztérium tanügy-igazgatási főosztályvezetője a lapnak azt mondta: leghamarabb ősszel várható összesítés arról, hány állás szűnt meg. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a leépítések miatt nem sérülhetnek a tanulók jogai. Ha egy intézmény vezetője mégis úgy látja, hogy az elbocsátások miatt hátrányba kerülhetnek a tanulói, ezt jelezheti a fenntartónak, és szükség esetén a minisztérium is segítséget nyújt a probléma megoldására – mondta, hozzátéve: eddig néhány ilyen bejelentés érkezett. A főosztályvezető hangsúlyozta, hogy a közoktatási törvény szerint az óvodákban, iskolákban mindig kell legyen felelős vezető. Ha nincs igazgatóhelyettes – mondta –, akkor a szervezeti és működési szabályzatban kell megszabni a helyettesítést.

(Magyar Hírlap)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.