Méregdrága strandok, veszélyes természetes vizek

A fővárosban a Duna-szakaszon tilos a fürdés a város környéki bányatavak többségéhez hasonlóan. Minden évben követel áldozatokat az ilyen helyeken való fürdőzés, ezért a rendőrség fokozottan ellenőrzi a szabályok betartását. Kánikulában ugyanakkor sokan választják ezeket a drága strand helyett.

MNO
2005. 06. 24. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna magyarországi szakaszán másfél évtizeddel ezelőtt több tucat hivatalosan kijelölt strand üzemelt, szinte minden település kijelölte a maga fürdőhelyét. A rendszerváltás óta a helyhatóságok ennek anyagi feltételeit nem tudják vállalni, így ma a Duna egész hazai szakaszán már alig vannak kijelölt fürdőhelyek. Pest megyében kizárólag a soroksári Duna-ágban, Ráckevén és Dömsödön működik hivatalosan dunai strand – írja a Népszabadság.

A Dunán számos olyan hely van, ahol a törvény kifejezetten tiltja a fürdőzést. Így települések belterületén, hajókikötők és lekötők, átkelők, hidak, műtárgyak közelében, meghatározott távolságig nem szabad a vízbe menni. Ez azt jelenti, hogy a teljes budapesti Duna-szakaszon, a főág 30-astól 58-as folyamkilométerig terjedő részén, valamint a fővároshoz tartozó mellékágakban mindenhol tilos a fürdőzés – tájékoztatott Fekete Tamás alezredes, a vízi rendészeti kapitányság budapesti őrsparancsnoka. A rendőrök nem öncélúan ellenőrzik a szabályok betartását, hiszen minden évben követel áldozatokat a folyóban fürdőzés. A tapasztalatok szerint a vízbe fulladtak többsége jó úszónak számított.

A napozók kedvenc helye a Margit-sziget déli, város felé eső csücske. A napimádók gyakran keresnek enyhülést a folyóban, és a biztonságos parttól is beúsznak a sodorvonalba. A pillér alatti átjáró a nagy sodrás, a hajók hullámai és a hídláb okozta áramlatok miatt különösen veszélyes. Sokan belehaltak már az ártalmatlannak látszó kalandba, legutóbb két éve követelte egy fiatalember életét a virtuskodás.

A gyerekek leginkább az Újpesti-öbölben fürdőznek. Ez a rész ugyan biztonságosabb, mint a főág, de a szülői felügyelet nélkül vízbe merészkedő gyerekek itt is életveszélyben vannak. A járőrök gyakran ejtik útba a Népszigetet, ahol a vasúti híd pillére közelében, a finom homokos parton egész családok szoktak strandolni. Népszerű fürdőhely a Római-part is, annak ellenére, hogy természetesen ezeken a helyeken is tilos a fürdés.

Nyaranta rendre felröppennek a hírek, melyek szerint közegészségügyi szempontból kockázatos fürdeni a Dunában. A tisztiorvosi szolgálat szerint a helyzet nem aggasztó, a Duna vízminősége a közhiedelemmel ellentétben nem rossz. Súlyos vagy életveszélyes kórok forrása semmiképpen sem lehet a Duna.

Méregdrága strandok

Budapesten ezer forint alatt szinte nincs strandbelépő – a kivétel a zuglói Paskál, ahol 800 forintot kérnek egy napra a felnőttektől – az átlagár a másfél ezer forintot közelíti. A két legnépszerűbb helyen, a Palatinuson és a Dagályban 1500 forint a legolcsóbb, tehát szekrényes felnőttjegy, a Széchenyiben 2000, a Gellértben 2500 forint a négy óránál hosszabb pancsolás ára. A Római és a csepeli strandon 1200, Pünkösdfürdőn 1000 forintot kérnek a fürdeni vágyóktól. A kabinhasználatra jogosító jegyek általában három-négyszáz forinttal drágábbak a szekrényeseknél, a gyermek- és nyugdíjasbelépők pedig 100-200 forinttal olcsóbbak a 18 és 62 év köztiek jegyeinél.

Nyilván a díjszabás is hozzájárul ahhoz, hogy rég elmúltak azok az idők (ötvenes évek), amikor a főváros strandjai szó szerint megteltek. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Rt. például a Palatinuson ma már egy hatezres vendégszámot is igen jónak tart, miközben hivatalosan 11 ezer fürdőzőt fogadhatnának egyszerre. Az idei csúcsnapon 6800 ember váltott jegyet a Palára.

A fővárosi strandokon már tavaly befejeződött a szűrő-forgató program. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Rt. az 1998-ban elkezdett, ötmilliárdos átalakítással 104 medencéjéből 44-ben szerelte fel a szűrő-forgató berendezést, vagyis mindenhol, ahol azt a törvény kötelezővé tette. A többi hatvan medence gyógyvizes, a társaság itt mentesült a vízforgató gépek felszerelése alól, azok ugyanis bizonyítottan gyengítik a víz gyógyító hatását.

Az ártalmatlannak tűnő bányatavak számos veszélyt hordoznak. A víz minőségét többségükben senki sem ellenőrzi. Közeli mezőgazdasági területekről akár mérgek is kerülhetnek a vízbe, és a higiénés feltételek hiánya miatt sok helyen egyéb fertőzésveszéllyel is kell számolni.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.