800 ezer gyermek halhat éhen

Az éhínség milliókat fenyeget Nyugat-Afrikában, a tervezett segélyek és élelmiszerek pedig nem érkeznek meg időben – olvasható a Der Spiegel című hírmagazinban, mely szerint a médiaérdeklődés nélkül 800 ezer gyermek van veszélyben a sáskajárás sújtotta területeken.

2005. 07. 22. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Spiegel (spiegel.de) című baloldali hírmagazinban Alexander Schwabe CNN-hatás nélkül a gyerekeknek nincs esélyük címmel ír a Nigerben fenyegető éhínségről.

Nyugat-Afrikában milliókat fenyeget az éhínség. Már most biztosra vehető, hogy ezrek számára minden segítség túl későn fog érkezni, hiszen a környékbeli piacokon is hiányzik az élelmiszer, így azt távolról kellene hajón odaszállítani, ami akár két-három hónapig is eltarthat. A segélyek azonban már régen a helyszínen lehetnének, ha a világ hallgatott volna a segélykiáltásokra.

Simon Pluess köntörfalazás nélkül beszél: „Amennyiben egy humanitárius katasztrófát felkap a média, akkor megérkeznek a segélyek, ha nem akkor elmaradnak a reakciók.” Nyugat-Afrikában, Niger nagy részén, Maliban és Burkina Fasóban már szedi áldozatait az éhhalál, és összességében 3,6 millió embert fenyeget – a katasztrófa mégis elkerülte a média figyelmét. „Erősen tapasztaljuk, hogy a CNN-hatás elmarad”, nyilatkozza az ENSZ genfi élelmezési programjának szóvivője.

Amikor a Száhel-övezetben a humanitárius katasztrófa első jeleit tapasztalták, akkor a televíziós kamerák a cunamival és következményeivel voltak elfoglalva. A világ egy bibliai méretű katasztrófát figyelt döbbenten, miközben Nyugat-Afrika egy hasonló tragédia felé haladt. Vándorsáskák milliói falták fel azt a termést 2004 novemberében, amit az idén áprilisban és májusban kívántak betakarítani.

Az élelmezési program korai riasztó rendszere – ellentétben a cunamival – időben jelzett. A ENSZ segélykoordinátora, Jan Egeland adatai szerint az Egyesült Nemzetek szakértői már 2004 novemberében óvtak a katasztrofális nigeri helyzet következményeitől. Márciusban az ENSZ 16 millió dollárt kért az ország számára, alig egymilliót sikerült összekéregetniük. Két hónappal később, amikor a helyzet immár súlyosabbá vált, májusban az ENSZ 30 millió dollárt kért – mindeddig alig 3,8 millió dollárt utaltak át az ígért tízmillióból.

A termés pusztulása után még drámaibbá vált a Szaharától délre élő mezőgazdasági népesség helyzete. Az egész Száhel-övezetben borzalmas szárazság tombolt. Sokan az utolsó tartalékaikat is felhasználták, s ezzel megkezdődött a halál körforgása. Mivel mindent elfogyasztottak, nem marad elegendő vetőmag a következő esztendőre.

Ráadásul sokan mindenüket eladták, hogy vidékről a falvakba költözzenek. Mielőtt teheneik a fűhiány miatt megdöglöttek volna, azokat is eladták. A befolyó pénzből finanszírozták költözésüket és élelmezésüket, de hosszú távon egyúttal felszámolták saját megélhetésük alapjait is.

„Ezek a tipikus következmények, ha a világ nem reagál időben”, nyilatkozta Pluess. „Már hónapok óta húzzuk a vészharangot, – de a támogatásokat adó országok nem reagáltak.” Ha időben cselekedtek volna, akkor vegyszerekkel megakadályozható lett volna a sáskajárást.

A katasztrófa az UNICEF adatai szerint, mintegy 800 ezer kisgyermeket érint.

Petra Meyer az „Orvosok határok nélkül” szervezet nevében is felpanaszolta a hónapok óta hiányzó médiaérdeklődést. „Most végre itt a nyári uborkaszezon, most végre téma” a nigeri helyzet. Már áprilisban is tartottak sajtótájékoztatókat a szervezet tagjai a nigeri nyomorról, „de azt senki sem kívánta meghallgatni”. Július elején megtartott nagy párizsi sajtótájékoztatójuk, melyen drámai filmfelvételeiket bemutatták, sem váltott ki komolyabb visszhangot.

De nem csak a hiányzó médiaérdeklődés rontott a helyzeten. A nigeri hatóságok az ENSZ-szel, az élelmezési világszervezettel és a Világbankkal olyan élelemelosztási programot találtak ki, mely az „Orvosok határok nélkül” álláspontja szerint képtelen volt megbirkózni az akut élelmiszerhiánnyal. Hogy a piacokat stabilan tartsák, csak pénzért osztottak élelmiszert.

A piacok azóta rég elveszítették szabályozó funkciójukat, az élelmiszerárak az égbe emelkedtek, ugyanakkor a parasztok, akik teheneiket kívánják eladni alig kapnak érte valamit az alacsony kereslet és magas kínálat miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.