Négymillió tonnányi gabona Magyarország intervenciós készlete – ennyit vásárolt meg szabott áron a gazdáktól az unió. Idén is jó termés várható, de a raktárakban – melyekből nincs elég – még ott a tavalyi búza. Kilencvenötezer tonnától most meg lehetett volna szabadulni egy uniós támogatásnak köszönhetően, ugyanis mód volt arra, hogy a készlet egy részét (alapélelmiszerré való feldolgozás után) 2006-ban ki lehetett volna osztani a rászorulóknak. Magyarország az év elején jelezte ilyen szándékát Brüsszelnek, de májusban visszalépett a tárca, arra hivatkozva, hogy az ezzel járó adminisztratív feladatok ellátásához nem rendelkezik elegendő személyi állománnyal. Lengyelországban van elég hivatalnok: már idén is kioszthatnak a rászorulóknak közel tizennyolcezer tonna gabonát, huszonhétezer tonna rizst és több mint tízezer tonna vajat és tejport. Magyarország kilencmillió eurónyi értékben kaphatott volna élelmiszert az intervenciós keretből.
A hazai humanitárius szervezetek tapasztalata szerint jelentős hangsúlyeltolódások vannak a segélyezési igényekben: míg régen ruhát és a mosószert kértek a rászorulók, most döntő többségük élelmiszert szeretne kapni. Ez annak a jele, hogy egyre több ember küzd megélhetési gondokkal, sokan már a napi betevőt sem tudják előteremteni. Ilyen körülmények között több mint felelőtlenség kidobni az ablakon kétmilliárd forint értékű élelmiszersegélyt.
A Nagycsaládosok Országos Egyesületétől (NOE) megtudtuk: hazánkban százötvenötezer családban van három vagy ennél több gyerek; tavaly a különféle cégek és magánszemélyek felajánlásainak köszönhetően 25–30 millió forint értékben tudtak élelmiszert, mosószert, ruhaneműt biztosítani számukra. Kormosné Debreczeni Zsuzsa, a NOE ügyvezetője lapunknak elmondta: a hozzájuk fordulók zöme szintén élelmiszert kér.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a földművelésügyi minisztérium illetékeseit is, de lapzártánkig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Részletek a szombati Magyar Nemzet 21. oldalán

Bródy János fia takarít, hogy elüsse az időt a kaliforniai börtönben