Az EU-polgárok távol tartanák az új tagok munkavállalóit

Az osztrákok háromnegyede már most újabb hét évre meghosszabbítaná az új tagokból érkezők munkavállalásának hét éves tilalmát – írja a Wiener Zeitung. A Britanniába bevándorolt muzulmánok gyerekei egyre jobban szembefordulnak a brit társadalommal rossz életkörülményeik, és az ellenük irányuló egyre gyakoribb faji zavargások miatt – közli a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

2005. 07. 15. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Bettina Schulz A társadalmi szegénység fogságában című londoni írásában keresi a fiatal, második-harmadik generációs pakisztániak radikalizálódásának okait.

Az öngyilkos merénylők pakisztáni családokból érkeztek, hárman közülük Leedsből származtak. De jöhettek volna Bradfordból, Leicesterből, vagy Oldhamből is, azokból a városokból, melyek hosszú ideig azzal büszkélkedtek, hogy ázsiai bevándorlóik – indiaiak, pakisztániak és bangladesiek – békében élnek együtt a fehér lakossággal.

Ez a tétel 2001-ig volt érvényben. Ekkor hirtelen a pakisztáni bevándorlók utódai elleni faji zavargások rázták meg ezeket a városokat. Ez az esemény figyelmeztette Nagy-Britanniát, hogy a multikulturális összhang mögött egy társadalmi tűzfészek húzódik meg, mely az iszlamisták radikalizálódásához vezethet.

A mintegy 750.000 tagot számláló pakisztáni közösség az indiaiak után a második legnagyobb kisebbség Nagy-Britanniában. Nagy részük az ötvenes években vándorolt be a szigetországba – akkoriban ez viszonylag egyszerű vállalkozás volt, hiszen 1958-ig a brit nemzetközösség útlevelével rendelkezők nehézség nélkül érkezhettek a szigetországba.

A bevándorlók Pakisztán vidéki körzeteiből érkeztek, s főként az angol textiliparban kerestek munkát. Sokan közülük nem akartak végleg Angliában maradni, csak addig amíg egy kis pénzt összegyűjtöttek, hogy utána Pakisztánba hazatérve abból éljenek meg. Sokan mégis maradtak, s a hatvanas hetvenes években követték őket hozzátartozóik. A pakisztániak ma főként Humbersideban, Yorkshireban, West Midlandben, Glasgow-ban és olyan nagy városokban élnek, mint Leeds.

De aztán a pakisztániak legtöbbjének csalódnia kellett. A brit textilipar tönkre ment és Nagy-Britanniában – ellentétben az indiaiakkal – nem sikerült a középosztályba felemelkedniük. Nem véletlen, hogy körükben a duplája munkanélküliek aránya, mint az indiaiak körében. A pakisztáni férfiak jelentős része taxisofőrként, vagy kisbolt-tulajdonosként él.

Az átlagosan hat tagú pakisztáni családok jelentik a legnagyobb brit háztartásokat, s általában anyagilag sokkal rosszabbul állnak, mint a fehér, szociális segélyből élő családok. Még a kilencvenes évek végén is a pakisztáni és bangladesi háztartások 80 százaléka kevesebb jövedelemből volt kénytelen megélni, mint az országos átlag.

Ez az egyik oka, hogy a pakisztániaknak olyannyira nehezére esik az integráció. Számos család etnikailag homogén környezetben él, hosszú, egyhangú, sorházakban. Kirekesztve érzik magukat, s nem csak a fehér munkásosztálytól – akik amúgy sem sokra tartják az ázsiai bevándorlókat – hanem az indiaiaktól és szikektől is, akik általában szigorúan tiltják gyermekeiknek, hogy pakisztáni és bengáliai muzulmánokkal érintkezzenek.

Aki a lakó és üzleti negyedeiket felkeresi a brit városok gettóiban – például Leedsben – az úgy érzi magát mintha pakisztáni városban járna. Majd minden nő a hagyományos ruhaviseletben jár, életük szigorúan a háztartásban, vagy a helyi ázsiai üzleti negyedben játszódik, s általában egymás között nem az angolt, hanem egykori hazájuk nyelvét használják.

A pakisztáni apák generációja boldog, hogy Nagy-Britanniában élhet és dolgozhat. Így azt is elfogadják, hogy szegényes viszonyok között a társadalom peremén élnek, s a hagyományos közösségeikben, megszokott szomszédaik között érzik jól magukat. A hagyományos és mélyen vallásos iszlámot követik, s a szélsőségesség bármilyen változatára értetlenséggel és megvetéssel reagálnak. Tisztában vannak azzal, hogy az iszlamista terroristák csak tovább nehezítik társadalmi integrációjukat és tovább növelik a britek bizalmatlanságát. Éppen ezért nem értik mi járhatott a terrorcselekményeket elkövető fiaik fejében.

Pontosan a 2001-es Oldham-i, Burnley-i, Bradford-i és Leeds-i súlyos faji zavargások indították arra a brit kutatókat, hogy megvizsgálják az összecsapások okait. A tanulmányt készítő leedsi egyetem már akkor is óvott a társadalmi szegénységtől, melynek fogságában a rezignált és a fehéreket gyűlölő pakisztáni fiatalok élnek.

A pakisztániak szomszédságában nem a toleráns brit középosztály él, hanem – a gyakran hasonlóan szegény – munkásság, mely mély ellenszenvet táplál az ázsiaiak ellen, akik nézeteik szerint mindenütt „Kis-Pakisztánokat” kívánnak felépíteni. Az elutasítottság érzését a pakisztáni fiatalokban csak növelték a 2001-es faji zavargások, s az afganisztáni és iraki bevonulás pedig azt a képzetet erősítette bennük, hogy itt a nyugat harcol az iszlám ellen. Egyetlen népcsoport sem érzi magát azóta a rendőrség és a biztonsági szervek által annyira ellenőrzöttnek, mint a fiatal muzulmánoké.

Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)

Az osztrák napilap Tanulmány igazolja az új EU tagokkal szembeni régi félelmeket című írásában mutatja be egy friss közvélemény-kutatás eredményeit.

A június-júliusban végzett mintavétel eredménye szerint a megkérdezettek 75 százaléka számít a munkanélküliség további növekedésére, s 17 százalékuk tartja a saját munkahelyét is veszélyeztetettnek. Hasonlóan sötéten látják a bérek alakulását is: a válaszadók több, mint fele csökkenő jövedelmekre számít.

Az osztrákok többsége szkeptikus az új unió tagállamok munkavállalóival szemben. Háromnegyedük szeretné a számukra előírt hét éves munkavállalási tilalmat meghosszabbítani.

Az osztrákok elképzelései alig vannak köszönő viszonyban a valósággal, amikor a legtöbben közülük – 78 százalékuk – az olcsó „tanulatlan segédmunkások” ausztriai megjelenésétől tart. A valóságban fiatal jól képzett személyek érkeznek ebből a régióból. A kutatást végző ITK intézet vezetője, Franz Bauer szerint ez az átmeneti időszak az új EU tagállamok érdekeit is szolgálja, hiszen a leginkább így képzett polgáraik vándorolnak így el.

Rheinischer Merkur (merkur.de)

A konzervatív hetilapban Andrea Leiber Rocker a bioországban címmel készített interjút a Németországban ismert énekessel Peter Maffay-jal.

Az 1949-ben Brassóban született énekes édesanyja erdélyi szász asszony volt, akinek az ősei a város körüli falvakban gazdálkodtak. Maffay apja „eredetileg Magyarországról származott, ősei már régóta éltek Brassóban és a polgársághoz tartoztak. Nagyapja mozigépész volt, s övé volt az első mozi a környéken. A nagyapa rendszeresen utazott Budapestre és Bécsbe, hogy a legújabb filmeket megvásárolhassa és a Kárpátokban fekvő városba vigye. (Az interjúból nem derül ki, hogy a nagyapa miért Budapestre és miért nem Bukarestbe járt filmeket vásárolni. – A szerző.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.