Lapértesülések szerint október 2-án hívják az urnák elé a választókat Romániában, de egyes vélemények szerint el is maradhat az előrehozott választás, mert a bonyolult alkotmányjogi eljárás során a parlamenti képviselők többsége lehet, hogy valakit elfogad új kormányfőnek. A román alkotmány szerint ugyanis a kormány lemondása után az államfő kétszer köteles új miniszterelnököt jelölni és csak akkor oszlathatja föl a parlamentet és írhat ki új választásokat, ha a jelölt elbukik.
Taricianu kormányfő, miután tegnap bejelentette, hogy megkezdik az előrehozott választások előkészítését, felkereste Traian Basescu államfőt, akinek hivatalba lépése óta az a szándéka, hogy új parlamentet állítsanak föl a választópolgárok. Ő győzhette meg a miniszterelnököt, hiszen az alkotmánybíróság döntése nyomán Colin Popescu Taricianu még úgy nyilatkozott Görögországból hazajövet, hogy semmi nem indokolja az előrehozott választást, mivel azt a néhány alkotmányellenesnek ítélt cikkelyt még a nyáron egy rendkívüli parlamenti ülésszak keretében meg lehet vitatni.
Ezután néhány óra leforgása alatt megváltoztatta véleményét és bejelentette, hogy a népnek kell eldöntenie, fenntartja-e az elaljasodott igazságszolgáltatási rendszert, vagy a reform folytatását kívánja-e, amit az Európai Unió is elvár Romániától ahhoz, hogy 2007 január elsején a szervezet tagja lehessen.
A kormányválság és a kabinet lemondása után Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke bejelentette: összehívta az operatív tanácsot, hogy áttekintsék a kialakult helyzetet.
Lemondás után a kormány korlátozott jogkörrel ügyvezetőként működik. Az államfő a törvényhozást akkor oszlathatja fel és írhatja ki az előrehozott választást, ha a T. Ház 60 nappal az első igénylés után sem szavaz bizalmat az új kormánynak. A rendkívüli szavazás legvalószínűbb időpontja október 2-a, hogy megelőzze az Európai Bizottság 25-én nyilvánosságra kerülő országjelentését.
Basescu államfő ugyanakkor elképzelhetőnek tartja azt is, hogy szeptember második felére írják ki a választást. A liberális-demokrata szövetség mindenképp rövid, 30 napos kampányt szeretne, márcsak azért is, mert a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint 50-55 százalékkal nyerné a választást a Szociáldemokrata Párt 23-28 százalékával szemben.
A CURS közvélemény-kutató június eleji mérése szerint a PRM-re (Nagy Románia Párt) 8, az RMDSZ-re 5, a Konzervatív Pártra 3 százalék szavazna.
(Forrás: Magyar Rádió, transindex.ro)

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség