Csaknem ötven százalékal nőtt a hazai HIV-fertőzöttek száma

Negyvenöt százalékkal több HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon idén az első negyedévben, mint a korábbi öt évben, s Kelet-Európában is drasztikusan emelkedett a fertőzöttek és a betegek száma. Magyarországon 2004 végéig 270 ember halt meg AIDS-ben, a világban 1981 óta a halálesetek száma meghaladta a 20 milliót.

MNO
2005. 07. 20. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az elmúlt években nem emelkedett drasztikusan a HIV-fertőzöttek száma, ám idén az első negyedévben 29-el emelkedett a fertőzöttek száma, ami mintegy 45 százalékkal több, mint az utolsó öt év átlaga. A szakemberek szerint vészhelyzet ugyan még nincs ám ideje lenne komolyan foglalkozni a felvilágosítással, ugyanis Magyarországon egy teljes generáció nőtt fel úgy, hogy szinte semmit sem tud a betegségről.

A kór terjedésének több figyelmeztető jele van: emelkedett a nemi betegségben szenvedők – különösen a szifiliszesek – száma. Ráadásul igen magas lehet a látens betegek aránya, ugyanis Magyarországon az emberek többsége még mindig nem mer vagy nem is akar ilyen problémáival orvoshoz fordulni – egyes felmérések szerint a nők 80 százaléka egyáltalán nem jár nőgyógyászhoz. A másik vészjel, hogy a világon eddig nem tapasztalt ütemben emelkedik Kelet-Európában a HIV-fertőzöttek száma. A térségben jelenleg másfél millió körül van a fertőzöttek száma (tíz éve még csak 160 ezer volt) és évente mintegy 400 ezren kapják meg a vírust. Kelet-Európán belül Észtországban, Lettországban, Oroszországban és Ukrajnában a legrosszabb a helyzet. Nyugat-Európában is egyre több a fertőzött, számuk jelenleg 600 ezer körül van.

Magyarországon a fertőzöttek egyharmada továbbra is a homoszexuálisok közül kerül ki, de egyre emelkedik a heteroszexuálisok aránya. A nemek közt is megfigyelhető változás, növekszik a nők aránya. A Magyarországon működő anonim szűréseken emelkedett a pozitív tesztek száma – mondta a NAPI Gazdaságnak Bánhegyi Dénes, a Szent László Kórház Immunológiai Osztályának vezető orvosa. A változás még nem nevezhető drasztikusnak, és azt sem lehet tudni, hogy mindez véletlenszerű vagy valóban járványügyi változást jelent. Az anonim szűrések 80 százalékát a Szent László Kórházban végzik; Bánhegyi Dénes szerint a pozitív eredménnyel rendelkezők 80 százaléka jelenik meg kezelésen.

Az biztos, hogy a kelet-európai helyzet romlása Magyarországot is kedvezőtlenül érinti majd. Szakértők szerint szükséges lenne megszervezni a kimondottan veszélyeztetet országból érkező menekültek szűrését. Ugyanakkor az sem tartható, hogy a jogszabályok ellenére továbbra sincsenek kijelölve a türelmi zónák, így a prostituáltak többségét nem ellenőrzik. A fiataloknak szóló megelőzési program sem létezik évek óta, a jelenlegi 15–18 évesek szinte semmit sem tudnak az AIDS-ről, a megelőzéséről. Miközben tíz éve még pánikról is lehetett beszélni, ma már egészséges félelem sem él az emberekben. A civil szervezeteknek is nagyobb szerepet kellene kapniuk a veszélyeztetett emberek – homo- és biszexuálisok, intravénás drogosok – elérésében, felvilágosításában. Sokat segítene, ha normálisan működne a tűcsere- vagy a metadonprogram.

Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.