Európai lottó-csata

Keményedik a küzdelem az európai kormányok és a magánvállalatok között a szerencsejátékok korlátozása ügyében. Egyre több játékszervező vállalat indít pert tevékenysége korlátozása ellen, és nem is eredménytelenül. Szakértők szerint a tagállamok többsége hiába akarja a nemzeti lottót védeni, az állam monopolhelyzete nem tartható sokáig ezen a területen sem.

MNO
2005. 07. 11. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre élesedő jogi csata folyik az európai kormányok és a játékszervező vállalatok között. Míg 1992 és 2004 között öt, csak tavaly négy további pert indítottak tevékenységük korlátozása ellen a szerencsejátékkal foglalkozó vállalatok. A tét óriási, hiszen az európaiak évente több mint 135 milliárd dollárt költenek szerencsejátékra, s az összeg egyre növekszik.

Az EU nem tiltja a szerencsejáték-társaságok tevékenységének kiterjesztését több országra, de a tagállamok többsége állampolgárai érdekeinek védelmére hivatkozva korlátozza a külföldi cégek megjelenését, aminek valódi oka a szakértők szerint, hogy az általuk üzemeltetett nemzeti lottót kívánják megvédeni. A Hilton-csoport internetes és telefonos szerencsejáték-vállalata, a Ladbrokes évek óta pereskedik, és nem sikertelenül. Pert nyertek Finnországban, ahol a legfelső közigazgatási bíróság hatályon kívül helyezte azt a kormányhatározatot, amely megakadályozta volna, hogy a vállalat tevékenykedhessen az országban. Pert nyertek Olaszországban is, és kedvezőnek ítélik perük állását a holland kormánnyal szemben is.

Egyes szakértők szerint a kormányok, amelyek lottómonopóliumokat vélik célpontnak, olyasmit védenek, amit senki sem támad, és előbb-utóbb a lottónak meg kell tanulnia együtt élni más szerencsejátékokkal. Szakértők másik része viszont úgy látja, a kormányok félelme jogos, hiszen az új játékok a lottótól is el fognak csábítani fogadókat. Az elemzők egyetértenek abban, hogy két-három éven belül legalábbis részben megnyitják a piacot például a sportfogadás esetében, és liberalizáció várható az internetes szerencsejáték piacán is.

(Forrás: Napi Gazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.