A felírási jogosultság megváltoztatása veszélybe sodorhatja nemzetközi hírű centrumrendszerünket, orvos nélkül hagyna mintegy 60 ezer kezelt csontritkulásos beteget, szakmai ok nélkül keltene sérelmet az orvosszakma egyik felében, és elviselhetetlen túlterhelést a szakma másik felében.
Mindezeken túl az osteoporosis OEP-költségeinek robbanásszerű növekedése is fenyegehet. Dr. Horváth Csaba, a MOOT elnöke, azonnal jelezte a problémát az Egészségügyi Minisztérium vezetőségének, és a két szervezet egyetértett abban, hogy helyesbítés közzé tételével rendezni fogják a problémát.
Ma adták ki a gyógyszerek OEP-támogatását szabályozó új rendeletet, amely júliustól hatályos. Ebben sajnálatos változás történt a csontritkulásos betegek gyógyszereit felíró orvosok köréről.
Eddig – már közel tíz éve – az Osteoporosis Centrumok orvosai írhatták fel a csontritkulásos betegek gyógyszereit. Ebben a felírói körbe olyan belgyógyász, nőgyógyász, reumatológus, traumatológus, ortopéd szakorvosok tartoznak, akik a csontritkulás ellátásában speciális szakmai gyakorlattal rendelkeznek és évenként továbbképzést kapnak. A MOOT a szakképzett centrumhálózaton keresztül biztosította, hogy a csontritkulás nem olcsó gyógyszerei azon betegekhez jussanak el, akik erre valóban rászorulnak. A hazai centrumhálózatot nemzetközi elismerés övezi, az Európai Unióban „Magyar Modell” néven ismerik, és bevezetésre ajánlották az uniós országoknak – áll a dokumentumban.

Az autópályán lerobbanni életveszélyes is lehet – mi legyen az első teendőnk?