Indulhat a szén-dioxid kereskedelem

Hamarosan indulhat a „károsanyag-kereskedelem”. Ősztől ugyanis az állam 164 milliárd forint értékű szén-dioxid kvótát oszt szét 240 hazai létesítmény között. A kvóták az ország szén-dioxid-kibocsátásának 50 százalékát, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 40 százalékát fedik le.

MNO
2005. 07. 02. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében részt vevő magyarországi cégek között összesen 164 milliárd forint értékű szén-dioxid kvótát oszt szét az állam az idén – jelentette ki Kelemen Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) tanácsosa egy keddi szakmai konferencián. Mint mondta, az állam összesen mintegy 240 létesítménynek 30,485 millió kibocsátási egységet bocsát rendelkezésére ingyen. Az egy tonna szén-dioxidnak megfelelő kibocsátási egység árfolyama jelenleg 22 euró. – Az idei évre szóló kvótákat várhatóan szeptemberben kapják meg az érintett cégek, miután megjelenik a kormányrendelet a létesítmények kvótamennyiségéről – jelezte Kelemen Ágnes.

A magyar állam által kiosztott kvóták az ország szén-dioxid-kibocsátásának 50 százalékát, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 40 százalékát fedik le. A rendszer úgy szolgálja az éghajlatvédelmet, hogy a legnagyobb kibocsátók az elmúlt években regisztrált kibocsátásukhoz képest kevesebb kvótát kapnak. Az állam a kvóták döntő többségét a 20 megawattnál nagyobb kapacitású tüzelőberendezések, illetve olajfinomítók, a kokszolók, a vaskohászat és acéltermelés, a cement-, az üveg-, az építőanyag-gyártás és a papíripar létesítményei között osztja szét.

A tanácsos beszámolt arról is, hogy a 2005-2007-ig terjedő időszakra vonatkozó Nemzeti Kibocsátási Terv ágazati szinten már tartalmazza a kvótamennyiségeket. Megjegyezte, hogy az állam a cégek kvótaigényénél alacsonyabb kibocsátható szén-dioxid-szintet két ágazat esetében állapítottak meg, a többi szektorban nincsenek megszorítások. A korlátozások a villamosenergia- és a kerámiaipart érintik, ahol 12-12 százalékkal kisebb a meghatározott kvótamennyiség, mint amennyit várható termelésük alapján korábban igényeltek.

A tanácsos szólt arról is, hogy a cégek között kvótamozgás még nem lehetséges, ám határidős kereskedelem igen. Kelemen Ágnes tudomása szerint az első üzletet már tavaly megkötötték, holott akkor még az EU-s rendszer sem állt fel. (privatbankar.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.