Már régóta tudjuk, hogy a túl sok napozás bőrrákot okozhat. Egy amerikai bőrgyógyászati intézet szerint minden öt amerikai közül egy bőrrákot fog kapni. A melanóma – aminek a kockázata megduplázódott az elmúlt évtizedben – több fiatal nő halálát okozza, mint bármely más rákos betegség – írja az ABC News.
Egy új módszer segítségével a bőrgyógyászok ki tudják mutatni, hogy a napsugárzás milyen károsodásokat okozott a beteg bőrén. Az orvosok egy hagyományos Polaroid képet egy UV-fényű kamerával készített fotóval hasonlítottak össze. Az utóbbi képes kimutatni a napsugárzás által okozott, szabad szemmel nem látható károsodást is.
A kutatók egy 12 éves lányról készítettek fényképet az UV-fényű kamerával. A UV-fotón látható kis sötét pontok – amelyek különösen az orron és a homlokon jelennek meg – a nap által okozott bőrfelszín alatti sérüléseket mutatják – mondta az ABC News-nak Mona Mofid, egy amerikai bőrgyógyászati alapítvány dolgozója. Ezeken a területeken a bőr később ráncosodni fog, és ezeken a helyeken nagyobb a valószínűsége a bőrrák kifejlődésének.
A bőr a „hagyományos” fényképen látszólag egészséges, és mindenhol ugyanolyan színű, de az UV-fény alatt az orvosok láthatják a károsodást.
Hacsak valaki soha nem égett le, és egyszer sem töltött annyi időt a napon, hogy lebarnuljon, látható a károsodásnak bizonyos foka – mondta Darrell Rigel, egy New York-i bőrgyógyász. Az arc állapota a jelenlegihez képest 10-20 év múlva még rosszabbá válik. Ezzel a speciális kamerával viszont már korábban megfigyelhető, hogy milyen károkat okozott a napsugárzás.
A kutatók szerint az UV-fényű kamerával készített képek felrázhatják az embereket, és figyelmeztetik őket, hogy védekezzenek a napsugárzás ellen, mielőtt visszafordíthatatlanul megbetegszik a bőrük.

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?