Az anyatejet is hígítják

Kevés az anyatej az országban: a naponta összegyűjtött mennyiség nem fedezi a szükségleteket. A védőnők is szelektálni kénytelenek, hiszen nem minden csecsemőnek jut tej. Az 1800 forintos literenkénti térítési díj miatt akadnak olyanok, akik hamisítják, azaz tehéntejjel hígítják az anyatejüket.

MNO
2005. 08. 19. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak veszteségesen lehet üzemeltetni az anyatejgyűjtőket. A pécsi állomást tavaly majdnem be is zárták, az intézmény csak egy lakossági aláírásgyűjtési akciónak köszönhette a fennmaradását. Eperjesiné Édelmann Ágnes, az állomás vezetője szerint használt nekik az ezzel kapcsolatos hírverés, mert így olyanok is értesültek a tejgyűjtő létezéséről, akik korábban nem tudtak róla, ennek köszönhetően nőtt a tejet felajánló anyák száma, ám így sincs elég anyatej a városban.

Az egymásnak közvetlenül, védőnői felügyelet mellett átadott tejet nem vizsgálják meg, így előfordul, hogy az anyák panaszkodnak a minőségre. Antalné Dóra Mónika szolnoki védőnő közölte: a legtöbb panasz a nyári hónapokban érkezik, mert a tej nem minden esetben kerül frissen a tejtestvérhez. Alkalmanként felmerül a hamisítás gyanúja is, hiszen az 1800 forintos literenkénti térítési díj miatt vannak olyanok, akik tehéntejjel hígítják az anyatejet. Ezt az anyatejgyűjtő állomásokon le tudják leplezni, azonban az egymásnak átadott tej esetén nem mindig derül ki a csalás. Az egy személytől naponta átvehető tej mennyiségének határát azért határozták meg nyolc deciliterben naponként, hogy a pénzre pályázó anyák ne vonják el csecsemőjüktől az anyatejet.

Debrecenben kénytelenek szelektálni, hogy kinek jut tej és kinek nem. Rádi Istvánné, az anyatejgyűjtő irányítója kijelentette: minden csepp anyatejnek örülnek, akár már napi egy deciliterért is házhoz mennek. A debreceni állomáson naponta 17 liter tejet tudnak összegyűjteni, ezt a szülészeti klinikán és a csecsemőotthonban gondozott babák, valamint ötven, otthon nevelt baba között osztják el.

A Heim Pál Gyermekkórház önálló osztályaként működő központi anyatejgyűjtő állomásról 140-150 otthon ápolt babát látnak el. Schneidler Margit, az állomás vezetője szerint ahhoz, hogy minden kórház, csecsemőotthon és a védőnőkhöz forduló családok igényét is ki lehessen elégíteni, Budapesten a jelenlegi tejadó anyák többszörösére lenne szükség.

Anyatejet hivatalosan csak a háziorvos által felírt recept alapján kaphatnak a csecsemők. Az ingyenes anyatejre olyan, nyolc hónapnál fiatalabb gyermekek jogosultak, akik saját, vagy édesanyjuk betegsége, koraszülöttség esetén, az anya tejhiánya vagy más orvosi indok miatt erre rászorulnak, de a vény még nem biztosíték arra, hogy jut is tej a babának.

(Forrás: Népszabadság/origo.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.