Beomlott a garzonpiac

Egyre több a kis lakás a fővárosban. Az egy évvel korábbinál majdnem tízszer több ilyen lakásba költözhettek be tulajdonosaik. Mivel üzleti titok, hogy mennyi lakás marad a fejlesztők nyakán, csak becsülni lehet az eladatlan ingatlanok számát. A Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke szerint várhatóan 10-15 ezer eladatlan lakás lesz az év végére.

MNO
2005. 08. 15. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a használatba vett lakások száma 11 százalékkal több volt, az új lakásépítési engedélyeké 10 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakához képest – olvasható a Napi Gazdaságban. A fővárosban az első hat hónapban még erősebbé vált a korábban sokszor kritizált trend: egyre több a kis lakás. A 40 négyzetméter alattiak szegmense valósággal robbant, az egy évvel korábbinál majdnem tízszer több ilyen lakásba költözhettek be tulajdonosaik, az átadott új otthonokon belül ezzel a legkisebbek aránya 5 százalékról 16 fölé nőtt. (Mindez a támogatási és hitelrendszert, illetve az átlagpolgár anyagi lehetőségeit ismerve nem is csoda.) Budapesten csak minden harmadik új otthon volt 60 négyzetméter feletti.

Mivel a fejlesztők üzleti titokként kezelik, hogy mennyi lakás maradt a nyakukon, hivatalos statisztika hiányában csak becsülni lehet az eladatlan ingatlanok számát.

Pfandler Katalin, az Interestate Rt. elnök-igazgatója, a Magyar Lakásépítők Szövetsége és a Magyar Ingatlan Szövetség elnökségi tagja becslése szerint – helytől függően – a befejezett projektek 20-50 százaléka nem talál gazdára. Lemerevedett a piac, pedig a fejlesztők hihetetlen árkedvezményeket kínálnak – mondja a szakember.

Varjasné Székely Éva , a Quadrát Rt. vezérigazgatója, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke szerint várhatóan 10-15 ezer eladatlan lakás lesz az év végére. Ennek okát abban látja, hogy Magyarországon eltűnt, de legalábbis radikálisan csökkent a fizetőképes kereslet.

Pfandler Katalin inkább úgy véli: a jelenlegi lakástámogatási rendszer – mint például a hitelek kamattámogatása, a szocpol, a Fészekrakó program – a kis lakásokat preferálja. Az Erste Banknál is megerősítették: a pénzintézetnél általában 5-6 millió forintos hiteleket szoktak felvenni, illetve projektfinanszírozásban a 32-45 négyzetméteres lakások a legkeresettebbek.

Valkó Dávid, az Otthon Centrum elemzője úgy véli: Budapest külvárosi részein viszonylag kevés, százlakásosnál nagyobb projekt van, így ezek nem nagyon befolyásolják a budapesti garzonpiacot. Inkább a IX. kerület külső részeire és a VIII. kerületre jellemző a garzonlakások túlkínálata, de ide lehetne sorolni az új építésű Duna-parti ingatlanok némelyikét is.

A garzonpiac beomlásával az építőiparra leginkább jellemző körbetartozások is felerősödnek, amelynek legnagyobb kárvallottjai a kisvállalkozók. Ha a fővállalkozó csődbe megy, mert menet közben nem tudta eladni a lakásokat, akkor – a bankok kivételével – szakad a hitelezési lánc – mondja Pfandler Katalin. Ha a fejlesztő projekthitelezéssel épített sorházat, akkor elvben nincs gond, mert ha csődközeli állapotba kerül a cég, a bank felé még mindig meg lehet hosszabbítani a hitel lejáratát (az új építésű lakások többsége projekthitelezéssel épül). Projekthitelezésnél, ha a fővállalkozó jóindulatú, a bankhitel prolongálásával még csődhelyzet esetén is ki tudja fizetni az alvállalkozóját. A szakember szerint a nagyobb lakásépítők nem tervezik, hogy felvásárolják a csődbe jutott cégeket, ez ellentétes is lenne a piaci logikával.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.