Drogok az EU-ban: kétmillió függő, nyolcezer haláleset

Történelmi szintet ért el a kábítószer-fogyasztás, különösen a fiataloknál – mondta Franco Frattini, az Európai Bizottság (EB) alelnöke. Az unió arra készül, hogy fokozottabban összehangolja a tagállami drogstratégiákat, mivel a tagállamok önmagukban képtelenek megbirkózni a drogkérdéssel.

MNO
2005. 08. 15. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy markos férfi négy útban lévő személyautót is arrébb tud tenni – de külön-külön egyikkel sem boldogulnának. Franco Frattini, az Európai Bizottság (EB) alelnöke és illetékes biztosa a minap, a kábítószerek elleni küzdelem világnapján utalt arra, hogy a tagállamok önmagukban képtelenek megbirkózni a drogkérdéssel, miközben „történelmi szintet ért el a kábítószer-fogyasztás, különösen a fiataloknál”. A tagállamközi tanács másnap elfogadta az EB-ben már korábban jóváhagyott, 2005-2008-as cselekvési tervet – írja a Népszabadság.

Miközben a kábítószerfajták tilalma, használati szabályozása, büntetőjogi vonzata mindenütt más és más, Brüsszel próbál valamilyen rendet kialakítani. Ennek szükségességét maguk az európaiak is érzik – az Eurobarometer felmérése alapján 71 százalékuk gondolja úgy, hogy az EU vegye kézbe a drogprobléma kezelését.

A számadatok megdöbbentőek. Az Európai Kábítószerügyi és Addiktológiai Megfigyelőközpont (EMCDDA) tavalyi jelentése szerint a 15 és 34 év közötti európai fiatalok egy-tíz százaléka már kipróbálta a kokaint, és körülbelül a felük a mai napig rendszeres fogyasztó. Egyre több tizenéves szív marihuánát: a cannabis a leginkább elterjedt kábítószer Európában: minden öt felnőttből egy életében már legalább egyszer kipróbálta. Növekszik az ecstasy-fogyasztás: a cannabis után ez a második „legnépszerűbb” drog Európában. Főleg a kemény drog az oka a HIV/AIDS-megbetegedéseknek, a fertőző májgyulladásnak (hepatitis C) és az ezekből fakadó évi nyolcezer halálesetnek az EU-ban.

A cselekvési terv fő célja, hogy jelentősen csökkentse a kábítószer-fogyasztók számát, valamint a droghasználattal és drogkereskedelemmel összefüggő károkat. A kulcskifejezések: megelőzés, nevelés, további kutatás (például a szintetikus kábítószerek hatását illetően), a gyártókapacitások felszámolása, az alapanyag-útvonalak elvágása, a törvényi tilalom következetes érvényesítése.

A heroinról közismert, hogy útja az afganisztáni ültetvényekre vezethető vissza. Ezért Brüsszel öt évre elosztva egymilliárd euróval (250 milliárd forinttal) támogatja, hogy az ottani termelők alternatív művelésre álljanak át. A kokain Dél-Amerikából, az Andok vidékéről érkezik, és a közös vámpolitika feladata, hogy segítse a szállítmányok lekapcsolását. Szintén Dél-Amerikából, valamint a karibi térségből és Afrikából jön a marihuána, míg Marokkóból a hasis.

Teljesen külön eset az ecstasy: az amfetaminszármazék tabletták gyártását illetően az EU már önellátó, az alapanyagot viszont kívülről hozzák be. A tavalyi év végén elfogadott EU-importszabályozás engedélyhez köti egy sor, az ecstasy készítéséhez felhasználható vegyszer behozatalát.

A tagállamokban sincs minden a legnagyobb rendben. A gyakorlat következetlenségére mutatott rá nemrég az a számvevőszéki jelentés, amely éppen az Európában példaértékűnek tartott holland szabályozásnak ment neki. A számvevők azt ajánlják Hágának: a jövőben olyan törvények elfogadását kezdeményezze, amelyeket be is tud tartatni. A királyság jogszabályai ugyanis engedélyezik az úgynevezett coffee shopoknak, hogy könnyű drogokat árusítsanak. Beszerzésüket azonban nem teszik lehetővé: a becslések szerint öt-húszezer hollandiai kenderültetvény így törvénytelenül működik.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.