Bieler Tagblatt (bielertagblatt.ch)
A svájci napilapban Franz Hophan Az üzlet felháborodást vált ki címmel foglalkozik egy fegyverexporttal kapcsolatos hírt követő belpolitikai izgalmakkal.
Egy szombaton nyilvánosságra hozott hír komoly zavart keltett Svájcban. A hadiipari hírekre specializálódott amerikai internetes ügynökség a Defense Industry Daily (DID) infromációit átvette a Basler Zeitung és a Tagesschau, a német nyelvű svájci közszolgálati televízió, a DRS híradója is. Eszerint a 180 db svájci M 113-as lövészpáncélost nem, ahogy eddig állították, az iraki rendőrségnek kívánják leszállítani, hanem az ország hadseregének adják át.
A hírt félreértelmezésként magyarázta a DID főszerkesztője, Joe Katzmann, aki a Neue Zürcher Zeitung vasárnapi kiadásának kijelentette: „Ez egyszerű félreértés.” A DID arról tudósított, hogy a svájci lövészpáncélosok a „77 Magyarországról származó és felújított T-72-es páncélossal egyetemben egy iraki páncéloshadosztályt állítanak fel”. Katzmann szerint ő valójában nem arra kívánt utalni, hogy a svájci lövészpáncélosok ugyanahhoz a hadosztályhoz fognak megérkezni, mint a magyarországi harckocsik. Valójában fogalma sincs arról, pontosan hol kerülnek alkalmazásra az M 113-asok.
Ugyanakkor egyéb híresztelések gyengítik e cáfolat erejét. Így például a SonntagsZeitung egy, a Kongresszusnak június 21-i dátummal készített, „Az iraki biztonság és stabilitás felmérése” című Pentagon-jelentésre hivatkozva állítja, hogy az iraki hadsereget, és nem a rendőrséget kívánják a lövészpáncélosokkal felszerelni.
A jelentés következtében a svájci gazdasági tárca képviselői kijelentették, hogy az iraki kormánytól további garanciákat kérnek majd. Az exportengedély előfeltétele – a már beérkezett – amerikai gyártói egyetértés, valamint az irakiak „végfelhasználói nyilatkozata”. Most azt várják el az iraki féltől, hogy nyilatkozatában konkrétan is hivatkozzon az ENSZ 1546-as számú határozatára és az abban megfogalmazott feltételekre, mondta Othmar Wyss, aki a tárcánál az exportellenőrzésért felelős. Ebben a határozatban az ENSZ arra szólítja fel a nemzetek közösségét, hogy támogassa az iraki kormányt a rendőrség, határőrség és épületőrzés kiépítésében, s pontosan erre határozatra hivatkozva jelentette be a svájci kormány a lövészpáncélosok exportját.
Már az iraki rendőrségnek szánt páncélosok (és a többi bejelentett fegyvereladás) kemény kritikát váltott ki Svájcban. A szocialisták, a zöldek, valamint a Néppárt egy része már ezeket az ügyleteket is ellenzi. Érvelésük szerint ez már ellentétes a hadianyagtörvény szellemével és részben ellentétes az ország semlegességével. Kedden a parlament biztonságpolitikai bizottsága fog foglalkozni a fegyverexporttal. Ugyan a bizottságnak nincs döntési jogköre, de az export ellenzői nyomást kívánnak gyakorolni a kormányra.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Schröder kampánytémává teszi Iránt című írásában tudósít arról, hogy a mostanság államférfiúként turnézó kancellár úgy tűnik, megtalálta azt a külpolitikai témát, mely – mint 2002-ben az iraki háború – még megmentheti.
Gerhard Schröder az iraki atomprogram kapcsán folytatott vitában az erőszak alkalmazásának elkerülésére szólított fel. A választási kampány célegyenesét megnyitó hannoveri fellépésében szombaton úgy érvelt, hogy egy erős tárgyalási pozíció kiépítése szükséges Iránnal szemben, „de vegyétek le a napirendről a katonai megoldásokat – mi már megéltük, hogy az semmire sem sem jó!”
Schröder a Bild am Sonntagban azzal egészített ki nyilatkozatát: „A katonai megoldásokat rendkívül veszélyesnek tartom, ezért bizonyosan kizárhatom, hogy a vezetésem alatt álló kormány abban részt venne.” Másrészről Schröder úgy vélte, biztosítani kell, „hogy Irán nem lesz abban a helyzetben, hogy atomfegyvert állítson elő.”
Bush a hét végén kijelentette, hogy a Teheránnal folytatott atomkonfliktusban nem zárja ki a katonai erő alkalmazását. A CDU és az FDP azt vetették Schröder szemére, hogy az iráni konfliktust saját kampánycéljaira használja fel. Ezzel azt a látszatot kelti, hogy a nemzetközi közösség már nem egységes. A CDU külpolitikusai, Wolfgang Schäuble és Friedbert Pflüger felszólították a kancellárt, hogy ne kampányoljon az iráni atomvitával. Egyúttal Schäuble úgy fogalmazott, a kancellár felelőtlen kiejelntései növelik az iráni atombomba veszélyét.
Orbán Viktor: Sokan voltunk, és egyre többen leszünk! - Képek