Az ügyfeleknek néhány banknál már a hármassal kezdődő betéti kamatokkal kell barátkozniuk, miközben a hitelek csak nem akarnak olcsóbbá válni – olvasható a Napi Gazdaságban.
Példásan gyorsan ugrottak a hazai pénzintézetek – láthatóan jó néhányuk árazási testületének okozott meglepetést a kihirdetett új inflációs pálya. Mindezek fényében aligha lehet meglepő, hogy a bankok ezúttal döntően a hosszabb lejáratokra nyestek jelentősebbet a kamatokból: a kisebb összegeket rájuk bízóknak egyre inkább hármassal kezdődő kamatszintekkel kell megismerkedniük. Mindemellett borítékolható, hogy a további kamateróziótól tartó ügyfeleket, akik az átmenetileg még magasabb lekötési kamatok közt bogarászva találnak egy 5 százalék felé vagy talán még a fölé is tendáló, 6, illetve 12 hónapos kamatot, a pultok mögül bizonnyal megpróbálják majd rábeszélni, hogy válassza inkább a „hihetetlenül” kedvező, 30–50 bázisponttal magasabb, 1 hónapos betétet...
Az elismerés hangján kell ugyanakkor szólnunk a Raiffeisenről – írja a lap –, a pénzintézet új kamatai 0,2–0,5 százalékponttal maradnak csak el a július közepén érvényes szinttől, úgy, hogy a kisebb csökkenést a hosszabb lejáratokon kellett elszenvedniük az ügyfeleknek. A nagyobb kamatok még az Inter-Európánál kaptak „finom” támogatást: a bank által kínált 3,85–4,6 százalékos éves kamat csak 55 bázispontos csökkenés az általánosnak mondható 65–75 bázispontos kamaterózióval szemben. Konzekvens bankként jellemezhetjük az OTP-t: a pénzintézet – az akciós 1 hónapos betétjét leszámítva, ahol a nagyobb pénzeknél csak fél százalékpontot vágott – minden soron 0,75–1,00 százalékpontos kamatcsökkentést jelentett be – szeptember 9-től. A komolyabb csökkentés a nagyobb vagyonokat érinti itt is.
A K&H-nál és a HVB-nél a 2, illetve 3 hónapos kiemelt betétek és akciós kamatok visszavétele miatt sérül egy kicsit a sor – mindkét banknál 1,25 százalékos kamatvágást kell lenyelniük az érintett megtakarításokban gondolkodóknak –, ám ettől eltekintve a bankok kivétel nélkül a 6, illetve 12 hónapos betéteknél vágtak komolyat. A „visszafogottakat” a kamatszintből másfél hónap alatt 50–85 bázispontot vágó CIB, HVB és MKB képviseli, míg egy százalékpontos kamatcsökkenéssel is számolhatnak a K&H, a Bank of China és az ÁÉB ügyfelei, miközben a rövidebb lejáratra szóló ajánlatok ennél némileg szerényebb mértékben csökkentek. Néhány bank – Budapest Bank, Erste, IC, ING, Volksbank, Porsche – jelenleg még adós új kondícióival (legkésőbb szeptember elején borítékolhatóan megismerkedhetünk velük), ám ez nem jelenti azt, hogy a július közepéhez képest ne csúsztak volna máris lejjebb ajánlataik, hiszen a július végi kamatvágást azért már érvényesítették – igaz, mértékletesen.
Elmondhatjuk, hogy továbbra is az MKB az egyetlen bank, amely személyi és fogyasztási hitelfronton is gyorsan követi a jegybanki változásokat: a pénzintézet folyószámlahitele 75 bázisponttal lett olcsóbb, ma már 20,50 százalékon elérhető. A Volksbanknál a jövedelemalapú, szabad felhasználású kölcsön 14,15, a fedezetalapú 14,65 százalékos szintje 23 bázispontos kamatcsökkenés után alakult ki. Az Erste piaci kamatozású, szabad felhasználású jelzáloghitele 20,47 százalék helyett 20,38 százalékon férhető hozzá.
A lakáscélú hitelek esetében az OTP kamatcsökkenést jelentett be, az Erste ugyanakkor az euróalapú konstrukciók esetében a teljes hiteldíjmutatót (THM) csökkentette. Érdekes ugyanakkor, hogy a devizaalapú kölcsönöknél a Volksbank 2 bázisponttal növelte a svájcifrank-alapú hitelek kamatát, míg az ÁÉB-nél a frankalapú és az euróalapú hitelek kamata is magasabb, mint július közepén volt.
Napi Gazdaság
Látkép a gumiszobából
