A Moszad menekített ki egy izraeli tábornokot Angliából

Az izraeli közvélemény még meg sem emésztette a gázai kivonulással és az ott elhagyott zsinagógák meggyalázásáról szóló híreket, mikor újabb erős gyomorütés érte a zsidó állam újságolvasóit: a Moszad csak az utolsó pillanatban tudta megakadályozni, hogy egy népszerű, a hazájában hősnek tartott és nagy tiszteletnek örvendő izraeli tábornokot a londoni repülőtéren letartóztassanak.

Jack Corn
2005. 09. 14. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Doron Almog tábornok vasárnap kora délután érkezett háromnapos látogatásra az angol fővárosba, hogy Birminghamben, Leicesterben és Londonban előadásokat tartson a helyi zsidó szervezetek részére. Az El Al légitársaság menetrendszerű járatának leszállása után a gép kapitánya a pilótafülkébe hívatta a tábornokot, és arra kérte, hogy amíg nem beszélt a londoni izraeli nagykövetség katonai attaséjával, addig ne hagyja el a repülőgép fedélzetét.

A katonai attasé elnevezés mögé bújtatott izraeli tikosszolgálati tiszt pár perc múlva meg is érkezett, és arról tájékoztatta Almogot, hogy alig 24 órával az érkezése előtt Timothy Workman bíró a londoni Bow Street Magistrates bíróságán helyt adott a Nagy Brittaniában bejegyzett Palestinian Center for Human Rights nevű arab emberjogi szervezet kérelmének és „háborús bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja miatt„ letartóztatási parancsot adott ki ellene. A tábornok nem akart sem Pinochet, sem Mladic sorsára jutni, ezért ki sem szállt a gépből, hanem azonnal visszaindult Izraelbe.

A kérvényt Daniel Machover, az Izraelben született és 1967-ben Angliába költözött zsidó ügyvéd adta be a bíróságra. A bíró elé tárt dokumentumok szerint Almog tábornok 2000 és 2003 júliusa között a Gázában állomásozó izraeli csapatok parancsnokaként 2002-ben utasítást adott 59 palesztin család által lakott ház eldózerolására. Machover szerint a parancs kiadását a bosszúvágy vezérelte, mert előtte a palesztin gerillák négy izraeli katonát egy rajatütésszerű támadás során megöltek.

Az iratokban – több más személy mellett – kérik még két másik izraeli főtiszt, Dan Halutz és Moshe Yaalon tábornokok letartóztatását és felelősségre vonását, mert Almoggal együtt közösen tervelték ki azt a légitámadást, amelyben egy jól irányzott és egy tonna robbanóanyaggal töltött rakétával eltalálták Salah Shehadeh Hamasz vezér házát. A támadásban nemcsak Shehadeh, de családjának és testőrségének 14 tagja, köztük 9 kiskorú gyermek is életét vesztette.

A Tel Aviv-i brit és a londoni izraeli nagykövetség a Scotland Yard szóvivőjéhez hasonlóan nem kívánta kommentálni a történteket. Jeruzsálemben Zeev Boyam izraeli hadügyminiszter-helyettes azonban kemény szavakkal illette a brit kollégáit: „Enyhén szólva a brit igazságszolgáltatás szerepzavarban van (....) én azt hittem, hogy alig két hónappal a londoni terrortámadások után az angolok különbséget tudnak tenni a terroristák és az áldozataik között”

A londoni Hickman és Rose ügyvédi iroda kedden nyilvánosságra hozott közleményében megerősítette azt a hírt, hogy Daniel Machover az ő alkalmazásukban áll, és tudtukkal és beleegyezésükkel fogalmazta meg a letartóztatási kérvények szövegét. Az iroda felháborodott és csalódott hangú levelében azonnali vizsgálatot követel annak a megállapítására, hogy mi módon sikerült az izraelieknek megakadályozni Almog letartóztatását.

Nem ez volt az első eset, hogy a ködös Albionban forró lett a talaj az izraeli katonatisztek talpa alatt. Hasonló okok miatt három évvel ezelőtt Shaul Mofaz tábornok, a jelenlegi izraeli hadügyminiszter döntött úgy, hogy az előre megbeszélt angliai programját félbeszakítva gyorsan hazautazik.

A német zsidó apától és orosz anyától Scheinermann néven Palesztínában született Ariel Sharon tábornokot az 1982 szeptemberében a libanoni Sabra és Shatila palesztin menekülttáborokban elkövetett mészárlások ügyében szerette volna egy belga bíróság meghallgatni, ezért Sharon az ellene beadott keresetek miatt már kétszer (2001-ben és 2002-ben) lemondta a hivatalos belgiumi látogatását. Később a belga legfelsőbb bíróság a vonatkozó törvény módosítására hivatkozva megszüntette az izraeli miniszterelnök elleni eljárást.

(Forrás: The Boston Globe, Jerusalem Post, The Guardian, BBC World News

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.