Doron Almog tábornok vasárnap kora délután érkezett háromnapos látogatásra az angol fővárosba, hogy Birminghamben, Leicesterben és Londonban előadásokat tartson a helyi zsidó szervezetek részére. Az El Al légitársaság menetrendszerű járatának leszállása után a gép kapitánya a pilótafülkébe hívatta a tábornokot, és arra kérte, hogy amíg nem beszélt a londoni izraeli nagykövetség katonai attaséjával, addig ne hagyja el a repülőgép fedélzetét.
A katonai attasé elnevezés mögé bújtatott izraeli tikosszolgálati tiszt pár perc múlva meg is érkezett, és arról tájékoztatta Almogot, hogy alig 24 órával az érkezése előtt Timothy Workman bíró a londoni Bow Street Magistrates bíróságán helyt adott a Nagy Brittaniában bejegyzett Palestinian Center for Human Rights nevű arab emberjogi szervezet kérelmének és „háborús bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja miatt„ letartóztatási parancsot adott ki ellene. A tábornok nem akart sem Pinochet, sem Mladic sorsára jutni, ezért ki sem szállt a gépből, hanem azonnal visszaindult Izraelbe.
A kérvényt Daniel Machover, az Izraelben született és 1967-ben Angliába költözött zsidó ügyvéd adta be a bíróságra. A bíró elé tárt dokumentumok szerint Almog tábornok 2000 és 2003 júliusa között a Gázában állomásozó izraeli csapatok parancsnokaként 2002-ben utasítást adott 59 palesztin család által lakott ház eldózerolására. Machover szerint a parancs kiadását a bosszúvágy vezérelte, mert előtte a palesztin gerillák négy izraeli katonát egy rajatütésszerű támadás során megöltek.
Az iratokban – több más személy mellett – kérik még két másik izraeli főtiszt, Dan Halutz és Moshe Yaalon tábornokok letartóztatását és felelősségre vonását, mert Almoggal együtt közösen tervelték ki azt a légitámadást, amelyben egy jól irányzott és egy tonna robbanóanyaggal töltött rakétával eltalálták Salah Shehadeh Hamasz vezér házát. A támadásban nemcsak Shehadeh, de családjának és testőrségének 14 tagja, köztük 9 kiskorú gyermek is életét vesztette.
A Tel Aviv-i brit és a londoni izraeli nagykövetség a Scotland Yard szóvivőjéhez hasonlóan nem kívánta kommentálni a történteket. Jeruzsálemben Zeev Boyam izraeli hadügyminiszter-helyettes azonban kemény szavakkal illette a brit kollégáit: „Enyhén szólva a brit igazságszolgáltatás szerepzavarban van (....) én azt hittem, hogy alig két hónappal a londoni terrortámadások után az angolok különbséget tudnak tenni a terroristák és az áldozataik között”
A londoni Hickman és Rose ügyvédi iroda kedden nyilvánosságra hozott közleményében megerősítette azt a hírt, hogy Daniel Machover az ő alkalmazásukban áll, és tudtukkal és beleegyezésükkel fogalmazta meg a letartóztatási kérvények szövegét. Az iroda felháborodott és csalódott hangú levelében azonnali vizsgálatot követel annak a megállapítására, hogy mi módon sikerült az izraelieknek megakadályozni Almog letartóztatását.
Nem ez volt az első eset, hogy a ködös Albionban forró lett a talaj az izraeli katonatisztek talpa alatt. Hasonló okok miatt három évvel ezelőtt Shaul Mofaz tábornok, a jelenlegi izraeli hadügyminiszter döntött úgy, hogy az előre megbeszélt angliai programját félbeszakítva gyorsan hazautazik.
A német zsidó apától és orosz anyától Scheinermann néven Palesztínában született Ariel Sharon tábornokot az 1982 szeptemberében a libanoni Sabra és Shatila palesztin menekülttáborokban elkövetett mészárlások ügyében szerette volna egy belga bíróság meghallgatni, ezért Sharon az ellene beadott keresetek miatt már kétszer (2001-ben és 2002-ben) lemondta a hivatalos belgiumi látogatását. Később a belga legfelsőbb bíróság a vonatkozó törvény módosítására hivatkozva megszüntette az izraeli miniszterelnök elleni eljárást.
(Forrás: The Boston Globe, Jerusalem Post, The Guardian, BBC World News
Több mint százra nőtt a texasi árvíz halottainak száma + videó
