Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák főváros napilapjában Michael Schmölzer és Edith Oltay Vissza az állami tulajdonhoz című írásukban írnak arról, hogy egy kőszegi ifjúsági találkozón Orbán Viktor „bombát robbantott”. A jobboldali-konzervatív Fidesz vezetője bejelentette, hogy 2006-os győzelme esetén minden szabályellenes privatizációt felül kíván vizsgálni – írja a lap. Ebben az összefüggésben érdekes, hogy Orbán már az 1998-as választások idején bírálta a „parttalan privatizációt”, amit azonban kormányfőként annál inkább tovább folytatott – fűzi hozzá a Wiener Zeitung. Politikai megfigyelők ezért abból indulnak ki, hogy Orbán ezzel – szűk egy évvel a választások előtt – kampányolni kezdett. Jelenleg a Fidesz stabilan öt százalékkal a konkurense, a kormányzó szocialista párt előtt áll. Magyarországon az 1989-et követő privatizáció rendkívül népszerűtlen. Túlzottan nyilvánvalóak voltak a szabálytalanságok, s különösen népszerűtlenek az egykori elvtársak, akik kétes eljárások során meggazdagodtak és gazdasági hatalmat is szereztek. A legújabb reprezentatív közvélemény-kutatások szerint a magyarok 72 százaléka ellenzi a további magánosítást. Jellemző e tekintetben a budapesti repülőtér alkalmazottainak kétórás figyelmeztető sztrájkja, mellyel a tervezett privatizációt kívánták megakadályozni ,és magasabb béreket követeltek – írja a lap.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazinban Josef Hofenschulte Putyin ügynökökre vadászik című írásával „köszönti” a ma Berlinbe látogató orosz elnököt. Az orosz elnök büszke egykori KGB-s múltjára, számos interjúban szinte rajongó hangon beszél a szervezetben tevékenykedő „hazafiakról” és tiszta becsületű férfiakról. Éppen ezért annál jobban gyűlöli a dezertőröket és árulókat – fogalmaz a Focus. A Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) hónapok óta egy igen komoly biztonsági problémával foglalatoskodik. Az orosz hírszerzésnek sikerült egy komoly költséggel biztosított BND ügynök lakhelyét és személyazonosságát kiderítenie. Ehhez a detektívmunkához Moszkva többek között egykori Stasi-hírszerzőket is felhasznált. Vaszilij L. története a 90-es évek elején kezdődött, amikor a német újraegyesülést követően még szovjet csapatok állomásoztak a volt NDK területén. Ekkor sikerült a BND-nek beszerveznie egy mecklenburg-elő-pomerániai radarállomás tisztjét, akinek a „Küstennebel” (parti köd) fedőnevet adták. Parti köd, akit később visszahelyeztek Oroszországba, igen értékes információkkal látta el a német kormányt. Küstennebelt 1997 végén, közvetlenül a leleplezése előtt sikerült kicsempészni Oroszországból. Vaszilij L-t a BND új személyazonossággal látta el és Dél-Németországban telepítette le. Az 55 esztendős egykori Stasi- tiszt, a berlini Jochen T., aki állítólag ma is kiváló kapcsolatokat ápol a KGB utódszervezetével, az orosz FSB-vel, magándetektívként részt vett az árulónak tekintett Vaszilij L. tartózkodási helyének felderítésében, állítólag az exügynök személyazonossági igazolványának számát is megszerezte. Jelenleg a BND azt vizsgálja, mekkora a rés a pajzson, vajon a többi nyugállományba vonult ügynök személyazonosságát is sikerült az oroszoknak megismerniük?
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban A Pogo Párt a „totális elhülyülésért” kampányol címmel tudósít a küszöbön álló választások egyik csodabogaráról. A Bundestag elnöke, a szociáldemokrata Wolfgang Thierse levélben fordult a Bundestag választásokat felügyelő testület elnökéhez Johann Hahlenhez, azt kérdezve, miként engedélyezhették Németország Anarchista Pogo Pártjának (APPD) indulását a szeptember 18-i megmérettetésen. Thierse „idegenkedését” fejezte ki a párt televíziós reklámfilmje okán. A CDU belügyi szóvivője, Wolfgang Bosbach egyenesen úgy fogalmazott: „Elviselhetetlen, ha ilyen szemetet kényszerülnek a választásokkal kapcsolatban a német képernyőkön nézni.” A hétfő este az első közszolgálati csatorna híradója előtt közvetlenül sugárzott kampányfilm egy olyan lakást mutatott, ahol az emberek hangos zenét hallgattak, vedeltek és állateledelt fogyasztottak. A szereplők sörösdobozokkal ütötték egymás fejét, baltával szétvertek egy számítógépet és egyéb lakberendezési tárgyat, majd elégették a választási cédulájukat. Néhányan az egyperces filmben kábítószereztek. A filmben gyerekek is feltűntek. A film végén az APPD kancellárjelöltje, Wolfgang Wendland lépett a mikrofonhoz és programként „Balkanizálódást – Elhülyülést – A munka eltörlését” követelte. Az APPD már 1998-ban is indult a választásokon, akkor 35 242 voksot kapott, ami a leadott szavazatok 0,1 százalékát jelentette. Amennyiben most elérnék a 0,5 százalékos küszöböt, akkor választási költségtérítés címén voksonként 70 eurócentre (kb. 200 forintra) számíthatnának.
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor