Levelet írt a közelmúltban a Nemzeti Civil Alapprogram tanácsának Gönz Kinga, melyben a civil alapprogram működésével kapcsolatos kifogásait vette sorra. Az esélyegyenlőségi miniszter úgy látja, a pályázatokból hiányoznak az elbírálás szempontjai, így a szervezetek számára nem világos, hogy a gyakorta azonos tartalmú és értékű pályázatok közül az egyik miért nyer, a másik meg miért nem – cikkezik a Népszabadság.
Az NCA tanácsba és a kollégiumokba beválasztott szervezetek „feltűnően magas támogatásokat kaptak, semmiféle önkontroll nem érvényesül, és ez kialakítja azt a képet, hogy az NCA civil delegáltjai önmaguknak osztják a pénzt” – idézi a lap a miniszter levelét. Göncz Kinga továbbá arra is kitér, hogy tavaly négy olyan szervezet volt, amely a különböző kollégiumokhoz benyújtott pályázatok révén elnyerhető lehető legmagasabb összeget, 18 millió forintot kapott. E négy szervezet közül kettő az NCA tanácsához, valamint az egyik kollégium két-két tagjához kötődik. Az egyik kollégiumban a tagokhoz köthető kilenc szervezet mindegyike elnyerte a kért összeget, ebből négy a kollégium által adható maximumot – véli az esélyegyenlőségi miniszter.
A civil alapprogram tizenegy kollégiuma közül egy-kettőnél biztosan akadnak problémák – ismerte el a Népszabadság kérdésére Farkas István, az NCA tanácsának tagja, aki hozzátette: a helyzet azonban még mindig jobb annál, mint amikor politikai pártok bírálták el a pályázatokat.
Göncz Kinga azt kéri a tanácstól, tegyen javaslatot az összeférhetetlenségi szabályok szigorítására, ellenkező esetben aláássa az NCA hitelességét és tisztaságát, továbbá megkérdőjelezi szükségességét – fogalmaz levelében a miniszter. A Népszabadság szerint ebből az következik, hogy akár meg is szűnhet az NCA.
A tanács egyébként azt kérte Göncz Kingától, hogy mentesítse az NCA-t a maradványképzési kötelezettség alól, ami miatt több milliárd forinttal kapnak kevesebbet a civil szervezetek.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását