Egymillióba kerül egy közalkalmazott elbocsátása

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2004-es zárszámadást értékelő jelentése szerint másfélszeresére nőtt tavaly a közszféra létszámcsökkentését finanszírozó keret. A vizsgált támogatott önkormányzatok 1331 főt bocsátottak tavaly, összesen 1,242 milliárd forintos költséggel, az egy főre jutó átlagköltség így ezekben az esetekben 933 ezer forint volt.

MNO
2005. 09. 06. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másfélszeresére nőtt tavaly a közszféra létszámcsökkentését finanszírozó keret – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2004-es zárszámadást értékelő jelentéséből. A mintegy négymilliárd forintos felülről nyitott kassza növekményének egy részét a törvényi előírások változása is indokolta, a kiírás értelmében például az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által finanszírozott állami feladatok esetében is lehetőség volt a támogatás igénybevételére. Ez fontos változtatásnak bizonyult: az 1523 főnyi elbocsátott munkatárs 67 százaléka kapta fizetését közvetve vagy közvetlenül az egészségbiztosítótól.

A leépítések finanszírozására igényelhető keretre a 2003-asnál 20,3 százalékkal több, azaz 604 önkományzat pályázott, közülük 591 részesült támogatásban. Az összes pályázat befogadása 4178 munkavállaló elbocsátását jelentette volna, a közalkalmazottak aránya itt 90 százalékos volt.

A felhasználói kör bővítése mellett a létszámleépítések gyakorlata is az igénybe vett állami források növekedését eredményezte. A legnagyobb foglalkoztatónak számító önkormányzati szektorban ugyanis jórészt a nyugdíjkorhatárhoz közel járó, illetve már nyugdíjas munkavállalóikat küldték el, akiknek magasabb felmentési illetményt és emelt összegű végkielégítést kellett adniuk. Az ÁSZ által vizsgált támogatott önkormányzatok 1331 főt bocsátottak el 2004-ben, összesen 1,242 milliárd forintos költséggel, az egy főre jutó átlagköltség így ezekben az esetekben 933 ezer forint volt. A támogatások felhasználása esetében a számvevők csak néhány szabálytalanságot találtak, amelyek jórészt a nyugdíjazáskor figyelembe veendő évek kiszámításának módjához, illetve a látszólag elbocsátott alkalmazottak más formában való továbbfoglalkoztatásához kapcsolódtak.

Az idei költségvetés önkormányzatokról szóló fejezetében a tavalyi összeg több mint háromszorosa, 13,5 milliárd forint van betervezve a „helyi szervezési intézkedésekhez kapcsolódó többletkiadások” soron – olvasható a Napi Gazdaságban.

Kóka azonnal nekiáll a létszámcsökkentésnek

A 10-15 milliárdos megtakarítás mellett húsz százalékkal csökkenti a gazdasági minisztérium létszámát Kóka János. A gazdasági miniszter közölte, hogy eddig négymilliárd forintot takarítottak meg, és a korábbi húszszázalékos létszámcsökkentést követően további húszszázalékos mérséklésre lát lehetőséget. Az átszervezés költsége nem éri majd el az ötmilliárd forintot. Mindezt az idén szeretné végrehajtani, hogy a következő költségvetési évben éreztesse a hatását – mondta. A gazdasági tárca ötven háttérintézményéből húsznál is kevesebb marad meg. A miniszter szerint a közigazgatási reformhoz nincs szükség több tanulmányra, egyszerűen „neki kell állni„ – adta hírül a Népszabadság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.