Eltűnt milliárdok nyomában

Több tízezer becsapott ember, hatvanmilliárdot meghaladó követelés, büntetlen elkövetők – ez a gyorsmérlege a négy éve kezdődött ingatlanszövetkezeti „sikertörténetnek”. A legújabb befektetési csalások főszereplője a Duna Profit és a Vertical-Invest. A Baumag és a Pilis Invest károsultjainak ügyében továbbra is akadozik a nyomozás.

MNO
2005. 09. 02. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban a Duna Profit- és a Vertical-Invest-ügyekben összesen 24 személy ellen javasolt vádat a rendőrség hűtlen kezelés, sikkasztás, csalás miatt. A Duna Profit körülbelül ötezer kisbefektetőnek összesen több mint nyolcmilliárd forinttal tartozik. Nekik azt ígérte a szövetkezet, hogy befektetett pénzük után 18-33 százalékos kamatot kapnak.

A Vertical Invest 2003 januárjában alakult. Irodákat hozott létre Budapesten és több vidéki városban, ahol tagok toborzásába kezdett. Hirdetéseiben azt ígérte, ha tagként belépnek, a szövetkezet által végzett beruházásokból az aktuális banki kamatokat meghaladó hozamra tehetnek szert, méghozzá rövid időn belül. Mintegy másfél ezer tag összesen másfél milliárd forintot fektetett be a szövetkezetbe. A Vertical Invest az ígéretét nem tudta teljesíteni, ráadásul valamivel több mint 850 tag esetében még a befektetett összegekkel sem tudott elszámolni.

A Duna Profit és a Vertical Invest esete nem egyedi: eddig hét csődbe ment ingatlanszövetkezet ellen indult eljárás. Ezek
a befektetőket mindig nagy – húsz százalékot is meghaladó – hozam ígéretével csalták lépre.

A legnagyobb vihart a Baumag ügye kavarta. A lassan két éve csődbe ment cégtől legalább 12 ezer ember követeli pénzét. A károsultak számáról és a nekik járó összegekről nem lehet pontos adatokat tudni. Egyesek szerint számuk elérheti a 20 ezer főt, s a Baumag az ígért hozamokkal együtt mintegy 40 milliárd forinttal tartozik nekik. Ebben az esetben a nyomozás igencsak akadozik, ráadásul a Budapesti Rendőr-főkapitányság az ügyön már egy éve dolgozó főbb munkatársait az utóbbi egy-két hónapban leváltotta.

A nyomozás során fény derült arra, hogy a Baumag-birodalomhoz tartozó cégek némelyikéből több millió dollár landolt külföldi cégek számláján. A rendőrség ezért az Interpollal is felvette a kapcsolatot, de az ügyben több országtól nemzetközi jogsegély kérését is tervezik. Közben eljárás van folyamatban Balázs László Baumag-vezér ellen is, akit azzal vádolnak a károsultak, hogy vagyonkimentést hajtott végre, miután látta, hogy csődbe megy a szövetkezet.

A második legnagyobb botrány a Pilis Investé, ahol mintegy négyezer ember 11 milliárd forintra vár. A Fundamentum XXI. ellen hűtlen kezelés miatt nyomoznak, de még nem neveztek meg gyanúsítottakat. Itt ötszáz ember hatszázmillió forintja ragadhatott benn. Két ügy végére már pontot tett a rendőrség, a K-P-M-H és a Pannon Unió vezetői ellen különböző bűncselekmények miatt vádat emelt az ügyészség, itt a bírósági döntésre várnak.

Az esetek kapcsán a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) arra hívta fel a figyelmet, hogy a szövetkezetek nem tartoznak a felügyelet alá, csőd esetén nem kapnak védelmet a betétesek. Sokak számára továbbra is érthetetlen, miként lehet olyan joghézagot hagyni a törvényekben, amely több tízezer ember becsapását teszi lehetővé.

Mint intézményi forma, a befektetési szövetkezet kevéssé ismert. A Magyarországon működő több száz szövetkezet kis részéről van szó, amelyek leggyakrabban ingatlanbefektetési céllal alakultak. A tagság folyamatosan változhat, bárki, törvényes képviselője hozzájárulásával – még 14. életévét betöltött fiatalkorú is – beléphet. Alaptőke nincs, a tagság feltétele egy meghatározott részjegy jegyzése és az ellenérték megfizetése.



Ingatlanszövetkezeti ügyek az elmúlt években


























































Szövetkezet
Tagság (ezer fő)
Követelés* (milliárd forint)
Baumag
20
40
Pilis Invest
4,5
10
Duna Profit
5
8
Vertical-Invest
1,5
3
KPHM
0,8
2
Pannon Unió
0,8
1,5
Fundamentum XXI.
0,6
1,1
Összesen
33,2
65,6
* A követelt összeg nem egyezik a befizetésekkel, hiszen a hitelezők a hozamra tartanak igényt


(Forrás: Reggel)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.