Eurostat: 5,4 százalékos a tavalyi államháztartási hiány

Magyarország államháztartási hiánya tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 5,4 százalékára rúgott – közölte ma az Eurostat. A Fidesz arra kéri a kormányt: ne játsszon tovább a tűzzel”, adjon tájékoztatást a költségvetés valós helyzetéről. A Pénzügyminisztérium elfogadja az Eurostat elszámolási döntését.

MNO
2005. 09. 26. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eurostat: magasabb a tavalyi államháztartási hiány

Tavasszal az Eurostat még 4,5 százalékra becsülte a magyar hiányt, csakúgy, mint a magyar kormány. Szeptember elején a kormány 4,9 százalékra emelte a becslést, melyet a helyi önkormányzati alkalmazottak fizetésének módosított elszámolásával indokolt. A 4,5 százalékos hiányszámot azért emelte meg most az Európai Unió statisztikai hivatala, mert a magyar kormánnyal ellentétben nem az idei évre számolta el a tavalyi 13. havi béreket (amit 0. havi bérként idén fizették ki), hanem a tavalyi kiadásokat emelte meg vele – ismerteti a Napi Online.

A magyar államadósság tavaly decemberben a GDP 57,4 százalékát tette ki, akárcsak egy évvel korábban. A költségvetés elsődleges (azaz kamatkiadások nélküli) egyenlege tavaly a GDP 1,1 százalékának megfelelő hiányt mutatott. Az Eurostat statisztikája szerint az Európai Unió (EU) egészének, illetve az eurózónának javult tavaly az államháztartási pozíciója. A 12 tagországot tömörítő eurózóna összesített áht-hiánya a GDP 2,7 százalékára esett vissza az egy évvel korábbi 3 százalékról, miközben az EU25 esetében 3 százalékról 2,6 százalékra csökkent a ráta. Az eurózóna adósságállománya 70,8 százalék (2003-ban 70,4 százalék), a 25 tagország esetében pedig 63,4 százalék (2003-ban 63 százalék).

A magyarországi államháztartási hiányszámnál csak a 6,6 százalékos GDP-arányos deficitet összeszedő Görögországban nagyobb – írja a Napi Online.

A Fidesz a valós helyzetről kér tájékoztatást

Az MSZP-SZDSZ-kormány évek óta félrevezeti az ország polgárait, a parlamentet és a nemzetközi szervezeteket azzal, hogy – százmilliárdokat tévedve – sorra alacsonyabb költségvetési hiányt vall be a valósnál – reagált az Eurostat mai közlésével kapcsolatban a Fidesz.

– A sorozatos trükközések eredménye az lett, hogy a kormány és vele Magyarország elvesztette hitelét a nemzetközi szervezetek előtt, és az országot finanszírozó befektetőcsoportok is egyre nagyobb bizalmatlansággal fogadják a kormány költségvetésre vonatkozó számait – írja közleményében a Fidesz gazdasági kabinetje, emlékeztetve arra: legutóbb a Nemzetközi Valutaalap szólította fel a kabinetet arra, hogy reális célokon nyugvó, nyílt tájékoztatást adjon. – Az Eurostat megállapította mai jelentésében, hogy a kormány egyetlen költségvetési hiányt jelző adata sem bizonyult igaznak az elmúlt években. A megszégyenítő leleplezés több százmilliárd forintjába kerülhet az adófizetőknek, ha a külföldi gazdasági szereplők bizalma annyira megrendül, hogy befektetéseiket szavahihetőbb országokba viszik – hangsúlyozzák.

A Fidesz gazdasági kabinetje a közleményben azt kéri, hogy a kormány „ne játsszon tovább a tűzzel”, adjon tájékoztatást a költségvetés valós helyzetéről.

A PM elfogadja az Eurostat elszámolási döntését

A Pénzügyminisztérium (PM) elfogadja az Eurostat elszámolási döntését – áll a szaktárca közleményében, melyben hangsúlyozzák: az Eurostat jelzi azt is, hogy mely országok adataival szemben vannak fenntartásai, de Magyarország nem szerepel ezek között, vagyis az unió statisztikai hivatala a magyar adatokat megbízhatónak ítéli.

A PM közleménye kitér arra is: annak oka, hogy az Eurostat a korábbi közléséhez képest 0,9 százalékponttal magasabb hiányt mutatott ki 2004-re, a jelentés szerint a közszféra egyhavi különjuttatásának tavalyi évre való elszámolása. A pénzügyi tárca szerint ezt a tételt Magyarország a statisztikai elszámolásában eddig is szerepeltette, mégpedig az idei évre elkönyvelve. Most az történt, hogy a közszféra különjuttatása nem az idei évet terheli, hanem azt a tavalyi évre kell elszámolni. A könyvelést érintő Eurostat döntés megerősíti ugyanakkor azt, hogy a tavalyi évre sem maradt el a különjuttatás kifizetése – magyarázzák.

A közlemény utal rá, hogy az Unió tagállamairól készült összesítés szerint az államadósság mértékére meghatározott közösségi szabályt az unió nyolc tagállama nem tartotta be, ez a mutató Magyarország esetében azonban teljesíti a követelményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.