Extra vágóhíd: 25 milliárdos pénzkidobás?

Szakmai viták kereszttüzébe került a 1,5-2 millió sertés leölésére méretezett, gigantikus vágóhíd terve. A 25 milliárdos beruházást fölöslegesnek tartják a húsfeldolgozók. Évi négymillió disznót vágnak le Magyarországon, a jelenlegi teljes kapacitás hétmillió sertés leölésére elegendő.

MNO
2005. 09. 26. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A húsfeldolgozók szerint jelenleg évi négymillió disznót vágnak le Magyarországon, miközben a teljes kapacitás hétmillió sertés leölésére elegendő, ezért teljesen feleslegesnek tartják a nagyberuházást. A sertéstenyésztők viszont pénzzel is hajlandók beszállni a projektbe, mert így nem lennének kitéve annak, hogy a feldolgozók önkényesen szabják meg az átvételi árakat. Eközben sorra állnak le a hazai vágóhidak: csak az idén egymillióval csökkent a sertrésfeldolgozói kapacitás.

A 2007-2013 közötti, következő uniós költségvetési időszakban épülhet meg az a magyarországi óriásvágóhíd, amely a beszállító sertéstartók tulajdonában állna – értesült a Világgazdaság. A termelőktől származó információk szerint továbbra is folynak a szakértői vizsgálatok a létesítés feltételeiről. A beruházás döntően a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) forrásain alapulna, ha az EU hozzájárulna ahhoz, hogy az NVT-ből, illetve a hozzá kapcsolódó nemzeti kiegészítő pénzekből erre forrásokat lehessen fordítani az új költségvetési ciklusban.

Az évi 1,5-2 millió hízó leölésére alkalmas üzem 25 milliárd forintos költséggel valósulna meg. A beruházás helyszíne egyelőre ismeretlen. A szervezésben részt vevő Vágóállat és Hús Terméktanács már az év elején azt regisztrálta, hogy a gazdák a 4 milliós országos sertéslétszám legalább egyharmadával 1,3 millió hízóval vennének részt a programban, és a létrehozáshoz anyagi kötelezettséget is vállalnának.

A beruházást ugyanakkor egyre élesebb szakmai viták kísérik, mivel az ország 7 millió darabos vágókapacitása a leölhető sertésállományt most is jóval meghaladja. A gondokat tükrözi, hogy a ma már felszámolás alatt álló Zalahús Rt. nemrég évi 200 ezres, a Gyulai Húskombinát Rt. 300-350 ezres vágóvonalat szüntetett meg, és korábban a szegedi Pick is leállította 600-650 ezres kapacitását. Igaz, ez utóbbi januártól újraindul, miután a Csányi Sándor OTP-vezérhez tartozó Délhús 98 százalékos tulajdont szerzett a Pickben. Ezzel párhuzamosan viszont a Délhús a hatékonyságnövelés jegyében félmilliós vágóvonalat számol fel Pécsett.

Árháború alakulhat ki a hazai sertéspiacon, ha állami támogatásokból újabb nagy vágóhíd épül – fogalmazott Menczel Lászlóné, a Magyar Húsiparosok Szövetségének titkára. Hozzátette: a beruházás indokolatlan belső konkurenciát teremtene a ma működő feldolgozóknak, ezért egyértelműen ellenzik a terveket.

A szervezet szerint a termelők a vágóhíddal azt akarják elérni, hogy diktálhassák a felvásárlási árakat, holott a mai árproblémákért nem a húsipari cégek, hanem a piac a felelős. A feldolgozóknak is az a célja, hogy minél értékarányosabb késztermék-árakat érjenek el, de ezeket a hagyományos piacok is nehezen ismerik el. Ezért valószínűsíthető, hogy az új vágóhídnak sem lennének megfelelő piacai. Ha adódnak költségvetési források az ágazat számára, azokat inkább közösségi marketingprogramokra kellene fordítani – érvelt a titkár.

Éppen a költségcsökkentés és a hatékonyságnövelés érdekében van szükség a nagy kapacitású új vágóhídra – közölte Tóth István, a gazdálkodók szervezésében közreműködő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára. A beruházás olyan új technológiákra épülne, amelyeket egyetlen, ma meglévő feldolgozóüzembe sem lehetne gazdaságosan beépíteni – állapította meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.